X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrupa'dan Kırım'a kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Avrupa'dan Kırım'a kınama

  • Giriş Tarihi: 18.3.2014 18:49 Güncelleme Tarihi: 18.3.2014 18:49

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) Anne Brasseur, Rusya'nın Kırım'ı tanıma kararını şiddetle kınadı.

Brasseur yaptığı açıklamada, ''Rusya'nın Kırım'ın bağımsızlığını ve kendine ilhakını tanıma kararını olabilecek en sert ifadeyle kınıyorum. Bu durum Avrupa Konseyi'nin ilkelerine ve Rusya'nın bu kuruluşa yönelik taahhütlerini ihlal anlamına gelir. Bütün üyeler, diğer üyelerin toprak bütünlüğünü ve egemenliğine saygı göstermek durumundadır" ifadelerine yer verdi.

AKPM Başkanı, AKPM'deki siyasi grup liderleri ve AKPM Ukrayna raportörleri ile birlikte 22-24 Mart tarihlerinde son krizi görüşmek üzere Ukrayna'a gideceğini de açıkladı.

kalan karakter 1000

Misafir Misafir

Rusya Kırım'ı ilhak ederek 19.yüzyıl uluslararası politika dönemine dönülmesi Kırım Tatarları ve Ukraynalılar için çok ürkütücü ve moral bozucu bir gelişme ve Dünya için gerçekten çok tehlikeli ve endişe verici bir durum. Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların geleceği ve kaderi çok belirsiz ve daha doğrusu karanlık. Putin daha iki hafta önce Kırım'a dokunmayacaklarını ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına açıklamıştı, dün ise Putin Kırım'ın Rusya toprağı olduğunu söyleyip bir Rus Çarı gibi (ve o zaman tüm diğer emperyalist ve sömürgeci Batılı devletlerin yaptığı gibi) uluslararası hukuku da hiçe sayıp Rusya'ya kattı. Ayrıca Putin'in Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların eşit haklara sahip olacağına ve dillerinin de eşit devlet dili olacağına dair verdiği (aynen iki hafta önce Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına dair sözünü de tutmadığı gibi) bu sözünü de tutmayacak ve önümüzdeki haftalarda bunu da görüceğiz. Dünya'da zaten yeterince savaş ve gerginlik var ve şimdi de yeni bir Soğuk Savaş eksikti. Putin ve Rusya böylece, Oğul George Bush, ABD ve Batı ülkeleri gibi, tutarlı duruşunu ve ahlaki tutumunu tümüyle kaybetti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.03.2014 02:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.