X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye ve Fransa Kırım krizini görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye ve Fransa Kırım krizini görüşecek

  • Giriş Tarihi: 20.3.2014 14:37 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 14:43

Türkiye ile Fransa, yarın Paris'te yapılacak siyasi istişarelerde "Türkiye ile Fransa Arasında İşbirliği İçin Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Siyasi Bildiri"nin uygulanmasına yönelik Eylem Planı" görüşecekler. Görüşmelerde Kırım krizinin ağırlıklı bir konu oluşturulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İki ülke arasında Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları düzeyinde siyasi istişareler, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Pierre Sellal arasında yarın Paris'te gerçekleşecek.

Kırım krizi üzerinde durulması beklenen görüşmelerde sırasında Suriye meselesi, Türkiye'nin AB süreci gibi konular da gündeme geleceği belirtiliyor.

Bu arada, Dışişleri'nden yapılan açıklamada siyasi istişarelerde Türkiye ile Fransa arasındaki ikili ilişkilerin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörüldüğü belirtilerek şöyle devam ediliyor:

"Siyasi istişareler vesilesiyle, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın 27-28 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği devlet ziyareti sırasında Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan "Türkiye ile Fransa Arasında İşbirliği İçin Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Siyasi Bildiri'nin uygulanmasına yönelik olarak, iki ülke arasında mevcut ve potansiyel işbirliği alanlarında somut projelerin geliştirilmesini hedefleyen 2014-2015 yıllarına ilişkin Eylem Planı'nın da ele alınması tasarlanmaktadır. "(