X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İspanya'dan, Katalonya'ya uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İspanya'dan, Katalonya'ya uyarı

  • Giriş Tarihi: 24.6.2014 20:51

Bağımsız bir Katalonya, "uluslararası koruma şemsiyesinin" dışında kalır.

İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, bağımsız bir Katalonya'nın, "güvenliği garanti eden uluslararası koruma şemsiyesinin" dışında kalacağını söyledi.

Diaz, katıldığı bir konferansta, Katalonya'daki bağımsızlık girişimleriyle ilgili yöneltilen soruları yanıtladı. Diaz, "Katalonya, İspanya topraklarının bir parçasıdır ve böyle de kalacaktır. Bağımsız bir Katalonya, kolay bir şekilde terörizmin ve suç örgütlerinin mekanı haline gelir, çünkü NATO, AB, BM gibi tüm uluslararası koruma şemsiyesinin dışında kalır" ifadesini kullandı.

Diaz ayrıca, Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde bunun diğer sonucunun, Barcelona'nın İspanyol 1. futbol liginde (La Liga) oynayamayacak olması olduğunu savundu. Diaz, "Şaşırtıcı bir şekilde Katalonya'nın bağımsızlığını savunanlar Barcelona'nın La Liga'da oynamaya devam edeceğini söylüyor. Bu bana çok orijinal geliyor. Öyle değil mi?" diye konuştu.

İçişleri Bakanı, "yapılmayacak" dediği 9 Kasım'daki bağımsızlık yanlısı referandumda ısrar etmesi halinde, Katalonya özerk yönetim hükümeti ile asla diyalog içinde olmayacaklarını da belirtti.