X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Maliki’ye yer yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Maliki’ye yer yok

  • Giriş Tarihi: 30.7.2014 15:14

Irak'ta Şii Ulusal İttifakı, başbakanlık makamı için mevcut Başbakan Nuri el-Maliki'ye karşı aday gösterilecek isim üzerine anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

El-Ahrar Bloğu Genel Sekreteri Ziya el-Esedi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şii Ulusal İttifakı'nın başbakan adayının kimin olacağına dair uzlaşmaya vardığını belirterek, "İttifak, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki'ye karşı kimin aday olacağı konusunda kararını verdi" dedi.

Başbakanlık makamı için aday olacak kişinin ismini açıklamayan Esedi, "Mevcut Başbakan Maliki hükümetine katılmayacağımız gibi aldığımız bu karardan da vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Esedi, Şii Ulusal İttifakı ve diğer tarafların oy birliğiyle olabilecek başka alternatifleri kabul edeceklerini söyledi.

Şii Ulusal İttifakı çatısı altında Sadr Hareketi, Ammar el-Hakim başkanlığındaki Irak Yüksek İslam Konseyi, Fazilet Partisi ve Reform Akımı bulunuyor.
Irak'ta 2003'te gruplar arasında varılan gayriresmi anlaşmaya göre, cumhurbaşkanı Kürtlerden, başbakan Şiilerden, meclis başkanı ise Sünnilerden seçiliyor.

Son seçimlerde, Başbakan Nuri el-Maliki'nin lideri olduğu "Kanun Devleti Koalisyonu" 93, "Muttehidun Bloku" 23, "Şii Koalisyonu" 29 ve "Vataniyye Bloku" 21 sandalye elde etmişti. Hükümeti kurmak için parlamentoda 165 sandalyenin gerektiği Irak'ta, Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıkladığı kesin sonuçlara göre, hiçbir parti hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı.