Boko Haram'ın kaçırdığı çocuklar Kamerun'a döndü

Giriş Tarihi: 19.8.2014 14:08

Nijerya'da faaliyet gösteren Boko Haram örgütünün temmuzda kaçırdığı 11 çocuk, örgütün elinden kurtulmayı başardığını iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi, 7-15 yaşındaki 11 çocuğun ülkesine döndüğünü belirtti.

Yetkili, Boko Haram'ın Nijerya sınırı yakınındaki Kolofata'ya düzenlediği iki saldırıdan sonra kaçırılan çocukların Nijerya'da Madagali kenti yakınında tutulduklarını, kaçırıldıktan sonra bir Kur'an okuluna kayıt ettirildiklerini söylediklerini aktardı.

Okulun birkaç gün önce kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradığını belirten çocukların karmaşadan yararlanarak kaçtıklarını iddia ettikleri açıklandı. Yetkili, çocukların Kamerun sınırındaki Vizik kasabasına kadar yürüdüğünü ve tır şoförlerince Kamerun'un kuzeyine getirildiklerini söylediklerini belirtti.

Yetkili, kaçmalarına ve Kamerun'a nasıl geldiklerine ilişkin verdikleri bilgiler tutarlı olmadığından çocukların ailelerine teslim edilmediklerini ve güvenlik yetkililerince sorgulandıklarını vurguladı.

Çocukların kaçmadığından, Kamerun'a Boko Haram tarafından "bir görev için" gönderildiğinden şüpheleniliyor.

Çocuklarla, aralarında Başbakan Yardımcısı Amadou Ali'nin eşi ve Belediye Başkanı Seiny Boukar Lamine'nin de bulunduğu 7 kişi kaçırılmıştı. Çocuklar, bu kişilerin akıbetine ve nerede tutulduklarına ilişkin de bilgi vermedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Boko Haram'ın kaçırdığı çocuklar Kamerun'a döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz