Ukrayna'da ateşkes ilan edildi

Giriş Tarihi: 5.9.2014 19:14

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılarca ilan edilen "Lugansk Halk Cumhuriyeti"nin lideri İgor Plotnitski, ateşkesin zorunlu bir önlem olduğunu ifade ederek "Biz, (Ukrayna'dan) ayrılmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Daha yapılacak çok işimiz var" dedi.

Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin Belarus'un başkenti Minsk'te düzenlenen "Ukrayna-Rusya-AGİT" Üçlü Temas Grubu toplantısı sırasında Rus basınına açıklama yapan İgor Plotnitski, Ukrayna'dan ayrılmak için çalışmaya devam edeceklerini ve bu çerçevede yapacak çok işlerinin olduğunu belirterek ateşkesin ilan edilmesinin zorunlu bir tedbir olduğunu savundu.

Plotnitski, ateşkes çerçevesinde üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduklarını da söyleyerek bunu aynı milletin kanının dökülmesini önlemek ve insanları birleştirmek için yapacaklarını vurguladı.

Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya gelen "Ukrayna-Rusya-AGİT" Üçlü Temas Grubu toplantısına katılan Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Minsk Büyükelçisi Mihail Zurabov ve "Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri" yetkilileri, bugün saat 18.00'den itibaren ateşkes ilan edilmesine ilişkin ön protokol imzalamış, bunun üzerine Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne saat 18.00 itibarıyla ateşkes emri verdiğini açıklamıştı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da ateşkes ilan edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz