ABD'li General Allen'dan IŞİD açıklaması

Giriş Tarihi: 23.10.2014 14:48 Güncelleme Tarihi: 23.10.2014 14:50
ABD'li General Allen'dan IŞİD açıklaması

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General Allen, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmenin değil, temsil ettiği fikri ve aşırcılığı bozguna uğratmanın önemli olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen, IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmenin değil, temsil ettiği fikri ve aşırcılığı bozguna uğratmanın önemli olduğunu söyledi.

İngiltere'de temaslarda bulunan General Allen BBC 2'de yayınlanan "Newsnight" programında yaptığı açıklamada, IŞİD'e karşı yürütülen hava operasyonlarının Suriye ayağında yer almayan İngilitere'nin posizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Allen, İngiltere'nin ülkesini Suriye'de destekleyip destekleyemeceğinin sorulması üzerine şöyle konuştu:

"İngiltere ve ABD Irak'ta omuz omuza durdu. Afganistan'da omuz omuzaydık. Şimdi de IŞİD'le baş etme konusunda strateji ortaya çıktıkça yakın istişare içindeyiz. Sanırım kısa bir sürede bu konuda da omuz omuzayız diyebileceğiz. Bu ilişki hep özel ve tarihseldi. İngiltere'nin bu stratejide bize destek vereceğini düşünüyorum."

KOBANİ UYDUDAN GÖRÜNTÜLENDİ - FOTO GALERİ

GÖZLER KOBANİ'DE AMA... - FOTO GALERİ

IŞİD YİNE TAKTİK DEĞİŞTİRDİ - FOTO GALERİ

SİLAHLAR YPG'YE ULAŞTI - FOTO GALERİ

O MÜHİMMAT IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ - VİDEO

ÖSO KOBANİ'DE BİR MAHALLEYİ IŞİD'DEN TEMİZLEDİ - VİDEO

İŞTE IŞİD'İN IRAK'TAKİ MEVZİLERİ - VİDEO


Allen, İngiltere'nin Suriye'de ne gibi pozisyon almasını beklendiğinin sorusuna karşılık da, "birkaç önemli rol" olduğunu vurgulayarak, bunların "Özgür Suriye Ordusu'nun eğitilmesi ve askeri ekipman sağlanması" olduğunu söyledi.

Emekli general, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin stratejisinin sadece askeri tedbirleri içermediğini belirterek, "IŞİD'i sadece fiziksel olarak mağlup etmek yeterli değil. IŞİD'in temsil ettiği fikri ve aşırıcılığı da bozguna uğratmalıyız. Aşırıcılığa neden olan nedenlerle baş etmek için hepimizin bir araya gelmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

General Allan, dün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüşmüştü. General Allen 31 Ekim'e kadar Fransa, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde temaslarda bulunacak.

İngiltere bu hafta başında IŞİD'le mücadele çerçevesinde, Suriye üzerinde keşif uçuşları yapacağını açıklamıştı. IŞİD'e yönelik hava operasyonunun Irak ayağına destek veren İngiltere, özellikle Kürtleri tehdit eden IŞİD hedeflerini bombalıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li General Allen'dan IŞİD açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz