X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'den çelişkili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'den çelişkili açıklama

  • Giriş Tarihi: 5.11.2014 12:33 Güncelleme Tarihi: 5.11.2014 15:31
ABD'den çelişkili açıklama
ABD'den çelişkili açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, PKK'nın "ABD çözüm Sürecinde arabulucu olsun" açıklamasını soran gazetecilere cevap verirken büyük bir gafa imza attı. Psaki, PYD yerine "PKK ile görüşüyoruz" dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, PKK'nın "ABD çözüm Sürecinde arabulucu olsun" açıklamasını soran gazetecilere cevap verirken büyük bir gafa imza attı. Psaki, PYD yerine "PKK ile görüşüyoruz" dedi. Psaki'nin cevabı "dil sürçmesi mi, istem dışı itiraf mı? Yoksa gazetecilerin sorularından mı bunalıp gaf yaptı?" sorularına neden oldu.

İşte dünkü basın brifinginde gazetecilerle Psaki arasında geçen o diyalog:

SORU: Üst düzey bir PKK komutanı bir Avusturya gazetesine, PKK ile Türk hükûmeti arasında bir arabulucu aradıklarını söyledi ve ABD'nin bu rolü üstlenebileceğini ima etti. Bu, Obama yönetiminin üstlenmek isteyeceği bir rol mü?

PSAKI: PKK ile yalnızca birkaç hafta önce arabulucular vasıtasıyla görüştüğümüz göz önüne alınırsa orada bir arabulucu olmaya dair planlarımız olduğunu bilmiyorum. Ancak bunu ekiple görüşüp ne durumda olduğumuza seve seve bakarım.

SORU: Bir dakika bir dakika (...) PKK ile arabulucular vasıtasıyla mı görüştünüz veya... Kobani'de olan bir grubun aracılığıyla mı görüştünüz?

PSAKI: Arabulucular vasıtasıyla, birkaç hafta önce konuştuk.

SORU: PKK ile?

PSAKI: Aylar önce.

SORU: Önce PYD mi yoksa PKK mı?

PSAKI: PYD, üzgünüm, PYD.

SORU: PKK değil?

PSAKI: Hayır PKK değil.

SORU: Tamam. Peki (...) PYD ile PKK arasında bir fark gözetiyor musunuz?

PSAKI: Evet, PKK bir terör örgütü. Bunu defalarca konuştuk.

Kaynak: stargazete.com