X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Meryem Almacı Yeşiller Partisi'nin yeni lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Meryem Almacı Yeşiller Partisi'nin yeni lideri

  • Giriş Tarihi: 16.11.2014 08:25 Güncelleme Tarihi: 16.11.2014 08:31
Meryem Almacı Yeşiller Partisi'nin yeni lideri
Meryem Almacı Yeşiller Partisi'nin yeni lideri

Belçika Flaman Yeşiller Partisi'nin (Groen) yeni lideri Meryem Almacı oldu.

Almacı, bin delegenin katıldığı partisinin Brüksel'deki kongresinde oyların yüzde 60'ını aldı.

Anvers seçim bölgesinden 2007, 2010 ve son olarak 25 Mayıs 2014'teki genel seçimlerde kişisel oylarını istikrarlı şekilde artırarak federal parlamentoya giren Almacı, partisinin grup başkanlığını yürütüyordu.

Yeni görevini 2009'dan beri partiyi yöneten Wouter Van Besien'den devralan Almacı, zafer konuşmasında kendisine güvenen partililere teşekkür ederek, "Yeşiller'in peleceği parlak. Son 3 seçimde oylarımızı sürekli artırdık ve bize oy vermeyi düşünenlerin sayısı hiç olmadığı kadar arttı. Yeşil ve sosyal bir gelecek için sizlerle birlikte yeni adımlar atarak kalpleri ve zihinleri kazanmak istiyoruz" dedi.

Almacı, Belçika'da milliyetçi Yeni Flaman İttifakı ve Flaman Hristiyan Demokratlar ile Flaman ve Valon Liberallerden oluşan merkez sağ koalisyon hükümetinin kemer sıkma tedbirlerini eleştirerek, alternatif politikalar için Yeşiller'i adres gösterdi.

25 Mayıs 2014 seçimlerinde oylarını yüzde 8,7'ye yükselterek Flaman bölgesinin 5. büyük partisi haline gelen Yeşiller'in 150 üyeli federal parlamentoda 6 ve 124 üyeli Flaman parlamentosunda 10 koltuğu bulunuyor.

Türkiye ve Belçika vatandaşı olan, akademisyen kökenli Almacı, gençlik örgütlenmesi dahil Yeşiller'de 14 yıldır aktif siyaset yapıyor.