X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER PEGİDA göçmenlere karşı yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

göçmenlere karşı yürüdü

  • Giriş Tarihi: 12.1.2015 23:35 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 11:27
PEGİDA göçmenlere karşı yürüdü

'da göçmen ve İslam karşıtı tutumuyla tartışılan , Fransa saldırısı sonrası 'de gövde gösterisi yaptı. Göçmen karşıtı pankartların taşındığı gösteriye 25 binden fazla kişi katıldı.

'da Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar hareketi PEGIDA, kalesi 'de yürüdü. , Paris'teki saldırısının ardından kentte gövde gösterisi yapıp ardından şehrin içlerine doğru yürüdü. Yol boyunca PEGİDA karşıtlarıyla burun buruna geldiler. Polisin iki grup arasında yoğun güvenlik önlemleri alması dikkat çekerken, karşılıklı sloganlar da sık sık tartışmalara yol açtı.

Alman polisi, Dresden'deki PEGİDA gösterisine katılanların sayısını 25-30 bin olarak tahmin ediyor. Bu da Pegida'nın 18 bin kişilik son gösterisinden sonra taraftarlarını artırdığı anlamına geliyor.

PEGİDA karşıtları 'Naziler dışarı' diye bağırırken, PEGİDA'cılar buna 'Biz Almanyayız' diye bağırarak karşılık verdi. Göstericilerin kendi içlerinde özel güvenlikleri vardı. Kollarında beyaz bantta 'görevli' yazısı dikkat çekti. Ne zaman bir PEGİDA yanlısı, karşıdaki PEGİDA karşıtlarına doğru hücum etmeye kalksa, kollarında beyaz bantlar bulunan 'görevliler' devreye girdi.

PEGİDA liderlerinin yaptığı konuşmalarda da Alman anayasasındaki göç ve ifade özgürlüğüyle ilgili maddeler okundu. Bunlar birer birer yuhalandı. Hatta bir konuşmacı, Almanya'ya şeritaın gelmesi korkusundan söz edip, "Eğer Almanya'ya şeriat gelirse bir daha burada toplanmamıza izin verilmeyecek farkındasınız değil mi?" diye sordu.

Ayrıca Almanya'nın göç politikasının değiştirilmesini talep edip, "Daha kaliteli göçmenler gelmeli" dedi.

Göstericiler Kur'an kelimesinin üstü çizilmiş pankartlar da taşıdı. Yine "Asıl problem sistem", "İslamcılık yerine özgürlük" , "Biz Charlie'yiz" , "Mültecilere evet, suistimale hayır", "Avrupa dışında sınırdışı", "Polisi güçlendirin" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Kaynak: Al Jazeera

kalan karakter 1000

Ercan Güven Ercan Güven

Hangi Alman daha dün ülkesine misafir işçi olarak gelen bir göçmenin patron konumuna yükselip Almanlara emir vermesini içine sindirebilir? Bir de olayın o yönünü düşünün. Memlektimizde özgürlükleri kısarak her türlü gelişmenin önünü kesenleri suçlayalım, Almanları değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 13.01.2015 11:36
uyanık olun uyanık olun

bu saldırının arkasında israil ve abd vardır ortadoğunun durumuna bakın avrupanın istediği en son şey din çatışması en çok isteyende israildir.İsrail Filistin meselesini dini mitolojiler üzerinden yürütmek ve dünyayı bu şekilde etkilemek istiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 13.01.2015 10:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.