X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrupa'da Yunanistan krizi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da stan krizi büyüyor

  • Giriş Tarihi: 31.1.2015 15:29 Güncelleme Tarihi: 31.1.2015 15:39
Avrupa'da Yunanistan krizi büyüyor
Avrupa'da Yunanistan krizi büyüyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble Atina'nın kesintisi talebini reddettiklerini açıkladı. Bu arada stan Maliye Bakanı Yanis Varufakis programı öne alarak Paris'e gitti.

stan'da SYRIZA-ANEL koalisyonunun kesintisi talebi reddedildiği için Merkez Bankası, Avrupa Birliği Komisyonu ve Uluslararası Fonu ile işbirliğini durdurması üzerine Berlin'den açıklamalar geldi.

Hamburger Abendblatt gazetesine bir mülakat veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'a reform politikalarına devam çağrısında bulundu. Merkel, "Avrupa, Yunanistan ile ve krizden özellikle etkilenen diğer ülkelerle, reform ve tasarruf çabalarına devam ettikleri takdirde, dayanışma içinde olmaya devam edecektir" dedi.

Atina'nın talep ettiği borç kesintisini reddettiğini yineleyen Merkel, "Daha şimdiden özel alacaklılarda gönüllü bir feragat söz konusu, bankalar Yunanistan için milyarları siliyor. Bundan daha fazla bir borç kesintisi göremiyorum" dedi.

YUNANİSTAN MALİYE BAKANI PARİS'TE

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in pazartesi günü Paris'e giderek Yunanistan'ın borçlarıyla ilgili olarak hükümetin yeni programını AB'li yetkililere açıklaması bekleniyordu. Fakat bu görüşme bilinmeyen bir nedenle bugüne gününe alındı. Yunan Maliye Bakanı dün Yunanistan'da Eurogroup ile bir görüşme yapmıştı.

Dün ne olmuştu?

Yunanistan'da Pazar günkü genel lerle iktidara gelen koalisyon hükümeti ile AB arasında beklenen kriz dün patladı. Yunan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile görüşmesinden sonra "Troykayı (Avrupa Merkez Bankası-AB Komisyonu-IMF) istemiyoruz. Troyka Avrupa aleyhtarı mantığı olan yapısı çürük bir heyettir" dedi. Bunun üzerine Dijsselbloem, Varufakis'in kulağına eğilerek "Troykayı şimdi öldürdün" diye fısıldadı. Yunan bakan "vay be" alaycı bir ünlemle yanıt verdi. Dijsselbloem, Yunanistan'ın borcu için bir Avrupa zirvesi yapılmasına talebini "Avrupa'da borç için zirve vardır. Adı Eurogroup'dur" diyerek reddetti.

Görüşmeden ayrılırken kızgın görünen ve Varufakis ile soğuk bir tokalaşlmadan sonra hızla ayrılan Dijsselbloem "Avrupa, yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Yunanistan'a destek olmaya niyetli. Tek taraflı adımlar iki tarafa da yardımcı değildir. Geriye, Yunan hükümetinin kararlarını vermesi bizim de tavrımı belirlememiz kalıyor" diye konuştu. Varufakis ise "Biz önce Yunan halkına sonra da Avrupa'daki ortaklarımıza garanti veririz.Devletin devamlılığı vardır ama ekonomik krizin de devamını kabul etmeyeceğiz" dedi.

kalan karakter 1000

İSMAİL İSMAİL

BU RUMLARI 500 SENE OSMANLI DOYURDU. NANKÖRLÜK YAPTILAR AYRILDILAR. 50 SENE AMERİKA DOYURDU BAKTI SONU YOK AVRUPAYA ŞUTLADI. AVRUPALI 10 SENE DOYURDU GÖRDÜ Kİ BUNLAR CACİKAKİS ONLARDA TEFECİLİĞE DÖKTÜLER İŞİ. VEL HASILI BU RUMLAR KENDİLERİNİ HERKESİN SIRTINDA SEMER OLARAK GÖRMEYE ÇALIŞIYORLAR.. UYANIKLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 31.01.2015 18:19
Okuyucu Okuyucu

Yunanistan'ın planı basit, Türkiye ile krizi tırmandır, Türkiye'ye sataş, Avrupa'nın haylaz çocuğu rolünde git Türkiye'yi şikayet et. Belki Merkel şöyle düşünür, Yahu bu Yunanistan Türkiye'den çok çekiyor, bizim medeniyetimizin kurucusu bunlar, sırf Türklerle daha fazla dalaşmaları için bu afacan çocuğun çoğu ülkenin GSMS'nden fazla olan borcunu silelim, silince ne olacak? Yeniden Alman silahı alacak, daha çok dalaşacak koalisyonun küçük ortağı artık ne kadar götürebilirse...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 31.01.2015 16:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.