X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'den Taliban iddiasına yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'den iddiasına yalanlama

  • Giriş Tarihi: 19.2.2015 16:02
ABD'den Taliban iddiasına yalanlama
ABD'den Taliban iddiasına yalanlama

, ABD'li yetkililerle Katar'da bir araya gelerek barış görüşmeleri yapacağını iddia etti ancak ABD yönetimi bu iddiayı yalanladı.

AFP haber ajansı kaynaklarına dayandırarak, Taliban heyetinin Katar'ın başkenti Doha'da ABD'li yetkililerle bir araya geleceğini öne sürdü.
AFP'ye konuşan bir Taliban yetkilisi, görüşmelerin en kısa zamanda yapılacağını ve barış için bir takvim belirleneceğini söyledi.

Ancak ABD yönetiminden yapılan açıklamada Taliban'ın bu iddiasının doğru olmadığını belirtildi.

ABD-Taliban arasındaki teması

ABD'nin 2001 yılındaki Afganistan işgaliyle iktidardan devirdiği Taliban örgütüyle mevcut hükümet Katar'da müzakere yapmak için anlaşmıştı.
Hatta Taliban, Haziran 2013'te Katar'da bir ofis açmış, bu adım barış görüşmelerinin görüşmelerin Doha'da yapılacağı görüşünü kuvvetlendirmişti.
Fakat dönemin Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, önceki dönemde Taliban'ın büro açabileceği muhtemel ülkeleri kendisine danışmadan görüşen ABD ve Almanya'ya tepki göstermişti. Taliban'la iktidarı paylaşmaya sıcak bakmadığı bilinen Karzai, Taliban'ın Doha'da ofis açtıması üzerine bu ülkedeki büyükelçisini geri çekmişti. Bunun üzerine Taliban'ın açtığı büro sadece bir ay sonra kapatıldı.