X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müslümanların yaşamını zorlaştıran "İslam Yasası" onaylandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Müslümanların yaşamını zorlaştıran "İslam Yasası" onaylandı

  • Giriş Tarihi: 12.3.2015 20:45 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 21:46
Müslümanların yaşamını zorlaştıran "İslam Yasası" onaylandı
Müslümanların yaşamını zorlaştıran İslam Yasası onaylandı

'daki tartışmalı “İslam Yasası”, Federal Konsey tarafından onaylandı.

Ulusal Meclisi'nde 25 Şubat'ta kabul edilen "İslam Yasası", Meclis'in diğer kanadı Federal Konsey'de de görüşüldü. Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) temsilcileri, yasanın yeterli olmadığını ileri sürerek Ulusal Meclis'e geri gönderilmesini istedi.

FPÖ adına konuşan milletvekilleri, İslam'ın Avusturya'nın bir parçası olmadığını, Avrupalı değerlerle uyuşmadığını ve yasanın radikalleşmeyi durduramayacağını ifade etti.

Koalisyon hükümetini oluşturan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ve Avusturya Halk Partisi (ÖVP) milletvekilleri ise, yasanın Müslümanlara hak ve sorumluluklar getirdiğini belirtti.

Federal Bakan Josef Ostermayer de yaptığı konuşmada, "İslam Yasası"nın bir din yasası olduğunu, anti-terör yasası olmadığını ifade ederek, yasanın ulusal ve uluslararası hukuka uygun olduğunu savundu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada yasa oy çokluğuyla onaylandı. Federal Konsey'in onayladığı "İslam Yasası", Cumhurbaşkanı'nın imzasına sunulduktan sonra resmi gazetede yayımlananarak yürürlüğe girecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra yasaya karşı çıkan Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB), Viyana İslam Federasyonu, Avusturya İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Avusturya Türk Federasyonu, Anayasa Mahkemesi'ne dava açacak.

YASAYA YÖNELİK ELEŞTİRİLER


Müslümanların dini hayatını olumsuz etkileyen maddeler içeren yasada, "Müslümanlara yönelik genel şüphe, yurt dışından gelen imamların engellenmesi, Bakanlar Kurulu'nun cemaatlerin tanınması ve lağvedilmesinde yetkili olması, imamların üniversitede yetiştirilmesi, camilerin tüzel kişiliğe zorlanması, dini etkinliklerin güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesi, İslam cemaatinin izni olmadan cami açılması ve imam atamasının yapılamayacak olması" yönleriyle eleştiriliyor.

kalan karakter 1000

hayrikaya hayrikaya

adamlar haklı yalan dolan gasp cinayet kimyapıyor sormalı ne yapacaklar bunlardan kurtulmak varmı başka

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.03.2015 12:26
Adem BABA Adem BABA

Müslüman olacaklarda kıvırıyorlar::)))

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.03.2015 01:55
Nuri islam Nuri islam

Biz dede Ayni fener rum patrikhanesine gelen din gorevlileri tc vatandasi olmasi lazim o zaman neden gocunuyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.03.2015 01:27
Şevket Çalışır Şevket Çalışır

Fanatik hristiyanlar ve museviler le müslüman ayaklarındaki ajanlar Yüce islamı ve gerçek müslümanları tarumar etmekte başarılarını her geçen gün arttırıyorlar maalesef .Kim onlarmı ? Onlar kendilerini biliyorlar da birde islam dünyası gerçeği görebilse

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 13.03.2015 01:11
osman osman

charlie hebdo işte bu kanunları çıkartmak için bizzat kendileri kurguladılar! Daha arkasından müslüman çocuklarada okullarda baskı yapacakalar, dinlerinden soğumayı sağlayacaklar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 12.03.2015 22:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.