X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çin: Füzeler için Türkiye ile anlaştık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

: ler için ile anlaştık

  • Giriş Tarihi: 20.3.2015 12:11
Çin: Füzeler için Türkiye ile anlaştık
Çin: Füzeler için Türkiye ile anlaştık

Pekin, 'nin açtığı savunma ihalesini li firma CPMIEC'in FD-2000 sistemiyle kazandığını duyurdu.

li yetkililer, Ankara ile NATO arasında uzun tartışmalara neden olan 'nin hava savunma sistemi ihalesini Çinli CPMIEC firmasının kazandığını doğruladı. Malezya'da düzenlenen 'Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda (LIMA) yerel basına konuşan bir firma yetkilisi, Türkiye'nin açtığı uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesini kazandıklarını belirtti.

5 kez uzatıldı

Türkiye Çin füzelerine karşı çıkan NATO ve Batı'nın baskısıyla ihale süresini 5 kez uzatmıştı. Türkiye'nin şartlarından biri olan ortak üretime tek 'evet' diyen Çinli şirket, ihalede 3.4 milyar dolarla en düşük teklifi vermişti.Ankara'nın Çin'le yaptığı anlaşma, başta ABD olmak üzere NATO genelinde tepkiye yol açmıştı. Batılı ülkeler, Çin yapımı füzelerin NATO'nun füze savunma sistemine uymayacağını belirterek anlaşmaya karşı çıkmışlardı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, geçen ay yaptığı açıklamada sürenin uzatılmasına karşın füze ihalesine Çinlilerden başka kimsenin teklif vermediğini belirtmişti. Yılmaz, satın alınacak füzelerin sadece ulusal sistemlere entegre edileceğini, NATO sistemlerine dahil edilmeyeceğini söylemişti. İlk ihaleye Çin'den başka ABD, Fransa-İtalya konsorsiyumu ve Rusya teklif vermişti.

Aynı anda 100 hedef

Türkiye'nin alacağı FD-2000 füzeleri, Çin Ordusu'nun uzun menzilli hava savunma füzesi HQ-9'un ihraç modeli. Füzelerin etkili menzilleri 125 kilometreye kadar çıkıyor. Sistemin en önemli parçası radar, aynı anda 100 hedefi takip edebiliyor.

Kaynak:Vatan

kalan karakter 1000

ata ata

diğer hava savunma sşstemleri arasında en düşük maliyetli ve aynı zamanda en düşük özellikli sistem
nükleer santral kuracaz boğazlar önemli yerler adalar iran suriye ermenistan gibi olası tehditle vb adam gibi hava savunma sistemini alıp kur tknoloji transferinide yapaarsın çinlilerle neden tek sistem alıyon ki 2 tane 3 tane alentegre et paraları nereye harcıyonoz siz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 23.04.2015 21:34
serdar serdar

fransadan alinan tanksavar fuzelerinin hic birisinin hedefi vurmadigini, alimin iptal edildiyini ama ilk odemenin yani 120 milyon euro cugun fransizlara tipis tipis odendiyini unutmayalim...
alima general yada generalciklerimiz karar vermis...
ya silahi
yada
ceplerine aciktan girecek parayi onceden iyi taniyordular...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 20.03.2015 16:27
Hasbi Hasbi

Önemli olan bunları almak değil.
Bu tip füzeleri ve daha gelişmiş, uzun menzilli olanlarını bizim kendi imkanlarımızla yapabilmemiz. Onun için ortak üretim koşulu çok önemli..

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır1
cevapla 20.03.2015 14:23
süleyman sevinç süleyman sevinç

BU ÇİN MALLARI SÜREKLİ BOZUK ÇIKIYOR.ÇOK DİKKAT EDİLSİN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır9
cevapla 20.03.2015 13:40
Mehmet Selçuk Mehmet Selçuk

Hele şükür ABD'den ayrı bir ülkeden askeri malzeme aldık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet52
hayır2
cevapla 20.03.2015 13:35
emrah emrah

henüz almadın ve bence türkiye çinden amerika nın baskısı yüzünden vazgeçmek zorunda kalacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 12.10.2015 18:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.