X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER O konu kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

O konu kapandı

  • Giriş Tarihi: 24.3.2015 01:56 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 10:31
O konu kapandı
O konu kapandı

Nazi sı döneminden kalan tazminat talebiyle Berlin’e gelen Başbakanı Çipras, Şansölye ’den olumsuz yanıt aldı.

, "Tazminat konusu, bizim için hem yasal hem de siyasi olarak kapanmıştır" dedi. Atina'nın bundan sonra Euro Bölgesi'ne rest çekip AB'ye muhalefeti daha da artırması bekleniyor.

Başbakanı , borç krizindeki Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağını belirleyici görüşme için Alman mevkidaşı ile Berlin'de bir araya geldi. En önemli konu olan Yunanistan'ın savaş tazminatı talebine ilişkin olarak "Bizim için tazminat konusu, hem yasal hem de siyasi olarak kapanmıştır" dedi.

Kısa vadeli finansman desteği arayan Çipras, Merkel'e "Avrupa Birliği'nin kısa vadeli finansman desteği kesilirse Yunanistan'ın acil olarak ödemesi gereken borçlarını ödeyemeyeceği" uyarısında bulundu. Yunanistan Başbakanı, ülkesinin nakit sıkıntısı çektiğini ve borç yükümlülüklerini yerine getirmek ile emekli maaşları ile ücretleri ödeme arasında seçim yapmak zorunda kalabileceklerini bildirdi.

REFORM ŞARTI

Merkel ise kemer sıkma önlemlerini azaltarak yardım almayı isteyen Çipras'a mali destek için reform şartını öne sürdü. Merkel ve diğer Avrupalı liderler, kurtarma paketinin en kısa zamanda eline geçebilmesi için Çipras'a bütçe kısma ve vergi artışlarına gitmenin yollarını bulmasını söylemişlerdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Yunanistan'ın II. Dünya Savaşı'na ait tazminat talebine ilişkin, "Bizim için tazminat konusu, hem yasal hem de siyasi olarak kapanmıştır" dedi.

RÜŞVET VERDİLER

Öte yandan Çipras'ın Almanya ziyareti öncesinde Alman Bild gazetesi, Yunan hükümetinin bazı Alman şirketlerinden 'Yunan politikacılara rüşvet verdikleri gerekçesiyle' yüz milyon avro civarında tazminat istediğini öne sürdü. Bild, Alman-Fransız şirketler Grubu Eurocopter tarafından gerçekleştirilen 20 adet NH-90 helikopterinin satışında 41 milyon euro rüşvet verildiğini, ayrıca Alman şirketleri STN, Rheinmetall ve Atlas'ın da denizaltıların satışını sağlamak için 62 milyon euro rüşvet verdiğini öne sürdü. Habere göre, Yunan Savunma Bakanlığı 'Leopard' tanklarının satışının da içinde olduğu 14 vakayı daha araştırıyor.

ARAŞTIRMA GRUBU KURULSUN

Almanya, Yunanistan'ın savaş tazminatı talebi çerçevesinde uzmanlardan oluşan bir grup kurulması önerisini reddetti. Süddeutsche gazetesine açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, Almanya ve Yunanistan'dan bilim adamlarının katılımıyla araştırma grubu oluşturulması gerektiğini belirtmişti. Atina'nın hazırladığı 194 sayfalık rapora göre, İkinci Dünya Savaşı sırasında 1941'de Yunan Merkez Bankası, Nazi Almanya'sına 476 milyon marklık (Bugünkü değeri 11 milyar Euro) 'zorunlu kredi' verdi ve Almanya bu krediyi geri ödemedi.

Kaynak: Yenişafak

kalan karakter 1000

btl btl

Merkel kızmış Çipras azar işitmiş falan hepsi hikaye.Yunana bakmaya başta Almanlar olmak üzere bütün avrupa mecbur.Yunan yatacak avrupa onlara bakacak.Merkelin kızgınlığı ondandır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 24.03.2015 10:32
baysec baysec

okadar silah alacağınıza ekonominizi canlandıracak yatırımlar yapın. ab kredi verirken yarısını silah satıp geri alıyor. biz biraz olsun bu döngüden çıktık. bizim ab ye daha fazla silah satmamız gerekiyor. onların milli gelirlerinin bize akması gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 24.03.2015 09:32
onur onur

chp çok umutlanmıştı ama çiprasın durumu ortada.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 24.03.2015 09:01
MEHMET MEHMET

cok tembeler bu yunalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 24.03.2015 08:18
Akil Akil

Kravat takmayıp, ateist rollerle oy kapan Çipras "para" karşısında boyun eğdiğini bu resimle belgelemiştir. Gerçek bir lider paranın bir araç olduğunu bilir ve paradan daha değerli ruhları arkasına alır ve milletini temsil eder. Çipras'ın başka seçim kazanma şansı yoktur. Merkel'den bile azar işitir hale gelmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 24.03.2015 08:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.