Türkiye'nin en iyi haber sitesi

polisinin ırkçı yazışmaları ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 4.4.2015 21:19
Ferguson polisinin ırkçı yazışmaları ortaya çıktı

'nin Missouri eyaletine bağlı 'da emniyet müdürlüğü beyaz polisler arasında, ABD Başkanı 'yı 'maymuna' benzetmeye kadar uzanan çeşitli ırkçı yazışmaları polis isimleriyle birlikte yayınladı.

Ağustos ayında 18 yaşındaki Michael Brown'un beyaz bir polis tarafından öldürüldüğü kasabasındaki polislerin kendi aralarında ırkçılığa varan yazışmaları yayınlandı. Ferguson Emniyeti'nin yayınladığı e-postalarda 2008 ila 2011 arasında mahkeme katibi Mary Ann Twitty, eski Ferguson polisi Rick Henke ve William Mudd arasındaki yazışmalarda Başkanı Barack 'yı da konu alan hakaret içerikli ifadeler dikkat çekiyor.

19 Nisan 2011 tarihli bir yazışmada, 'çok nadir bulunan bir fotoğraf' yazılı bir fotoğrafta Obama 'maymuna' benzetiliyor. Fotoğrafta eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın kucağında bir maynum bulunurken, fotoğraf altında "Ronald Reagan 1962'de Obama'nın bakıcılığını yapıyor" ifadesi yazıyor.

Yazışmalar da adı geçen üç isim hakkında da, emaillerin ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatılmış, söz konusu isimler görevlerinin sonlanmasından bu yana olayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ülke çapına yayılan gösteriler

Ferguson, silah taşımayan Michael Brown isimli gencin, 9 Ağustos'ta Darren Wilson isimli polis tarafından vurulmasıyla gündeme gelmişti. Protestocular büyük çoğunluğu siyah olan Ferguson kentinde ve tüm ABD'de polisin siyahlara yönelik aşırı şiddet kullandığını savunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı bu ve benzeri olaylarda polisleri ırkçılık yapmakla suçlayan sert bir rapor yayınladı. Bunun üzerine bazı yetkililer istifa etse de, Obama da dâhil ABD yönetiminin tamamı polis teşkilatını suçlayıcı ifadeler kullanmaktan kaçınıyor, bu ve benzeri olaylarda soruşturmaların davaya dönüşmesine izin verilmiyor. Ülke çapına yayılan gösteriler benzer olayların da yaşanması yüzünden 9 Ağustos'tan beri ara ara devam ediyor.

Ferguson'da nüfusunun neredeyse tamamı siyahlardan oluşsa da, polis merkezinde çalışan 36 polisten sadece ikisi siyah.Kaynak: Reuters
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferguson polisinin ırkçı yazışmaları ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz