X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 28 Şubat'ın mağdur kadınları AK Parti'den aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

28 Şubat'ın mağdur kadınları AK Parti'den aday

  • Giriş Tarihi: 8.4.2015 11:37 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 13:48
28 Şubat'ın mağdur kadınları AK Parti'den aday
28 Şubat'ın mağdur kadınları AK Parti'den aday

28 Şubat zulmünün sembol ismi ve ikna odalarının mimarı, İstanbul Üniversitesi rektör yardımcısı Nur Serter milletvekilliği adaylığından çekilerek siyasetten tasfiye olmuştu. Nur Serter’in zulmüne maruz kalan 28 Şubat'ın 3 mağdur simge ismi Leyla Şahin, Ravza Kavakçı ve Fatma Benli seçilebilecek yerden AK Parti Milletvekili adayı oldu.

Meclise başörtüsüyle girdiği için saldırılara maruz kalan ve tüm hakları elinden alınan 28 Şubat'ın simge isimlerinden Merve Kavakçı'nın kız kardeşi Ravza Kavakçı, ablasının bıraktığı yerden devam etmek üzere AK Parti'den milletvekili adayı oldu. 28 Şubat'ın bir diğer simge ismi olan ve yasağı ilk kez AİHM'ye taşıyan Leyla Şahin ise Konya'dan adaylık yarışına katıldı. Bugün kesinleşen sonuçlara göre Kavakçı ve Şahin'in milletvekili adaylığı kesinleşti.

RAVZA KAVAKÇI KAN

Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak seçilen ve 2 Mayıs 1999'da TBMM'de and içme törenine başörtülü geldiğinde lince maruz kalan Merve Kavakçı, Bülent Ecevit'in "Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz" sözleriyle hafızalara kazınmıştı. 28 Şubat sürecinde yaşanan başörtüsü zulmünün simge ismi haline gelen Kavakçı, o gün meclisten çıkarılmış ve tüm hakları elinden alınmıştı. Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan, 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti'den İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu. Seçilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan Dr. Kavakçı Kan, üniversite öğrenimini Teksas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. Ravza Kavakçı Kan, 2008'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Avrupa Çalışmaları yüksek lisans derecesi aldı ve 2009 senesinde Washington DC Howard Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde doktorasını tamamladı.

LEYLA ŞAHİN

28 Şubat'ın başörtüsü mağdurlarının simge isimlerinden olan bir diğer isim de Leyla Şahin'di. Mağdurların haklarını korumak ve eğitim hakkı adına mücadele etmek için kurulan AKDER'in kurucularından olan Leyla Şahin aynı zamanda yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyan ilk isim olmuştu. Başörtüsü yasağını ortadan kaldıran Ak Parti'den aday adayı olan Dr. Leyla Şahin, kesin listelerin YSK'ya teslim edilmesiyle Konya'dan 6. sıra adayı olarak seçilmeye hak kazandı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle disiplin cezası alan ve eğitine devam etmesine izin verilmeyen Şahin, tıp eğitimini Avusturya'da tamamlamıştı.

FATMA BENLİ

28 Şubat post modern darbesinin bir diğer mağduru, başörtüsü yasağı nedeniyle Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bırakmak zorunda kalan Avukat Fatma Benli. Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan "Dünyanın En Etkili 500 Müslüman'ı" listesinde yer alan Fatma Benli, Ekim 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kuruluna atandı. Fatma Benli, Uluslararası Hukukçular Birliği Türkiye temsilcisi, Gökkuşağı kadın platformunun hukuk danışmanı ve İstanbul Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER)'nin başkan yardımcılığını sürdürüyor. Avukat Fatma Benli, Ak Parti'den İstanbul 2. Bölge 8. sıradan aday gösterildi.

kalan karakter 1000

efe han efe han

allahın adaleti işte böyle tecelli eder anlayana.nur hanım bundan sonraki hayatını belki adalet ve hoşgörü üzerine inşa eder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 08.04.2015 19:42
mehmet kaplan mehmet kaplan

yakışır mtebrik ederim demekki zulüm payidar kalmıyormuş.şimdi bakın bakalım atın bu kadını haddini bildirin bunu diyenleri hatırladınızmı.şimdi nasıl hesap veriyorlardır acaba.tabiiki bunları unutmak mümkün değil kendisini milliyetçi ve mukaddesatçı sanıpta bun ses çıkarmıyanlar şimdi sakın konuşmasın.ortak oldukşları kualisyonda onlarda vardı.vebali düşünerek hareket edin.hesabını zor verirsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 08.04.2015 18:27
MIRZALI MIRZALI

Nur hoca, Haberal hoca, varsa orada durma.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 08.04.2015 18:01
serpil serpil

Leyla Şahin ile birlikte 1997 de İstanbul Tıp Fakültesinde başörtüsüne özgürlük eylemi yapıyorduk, ve dudaklarımızdan şu cümleler dökülüyordu 'Keser Döner Sap Döner, Gün Gelir Hesap Döner'. İşte hesabın döndüğü gün... Ancak Nur Hanım'ın istifa etmesi yetmez, yüzlerce başörtülü çocuğun-gencin psikolojisini bozmaktan, eğitim hakkını engellemekten ve dünyanın dört bir yanına savrulmalarına sebep olmaktan yargılanmalıdır.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 08.04.2015 17:14
M.D. M.D.

Nur Serter'i bayan bir Hitler olarak değerlendiriyorum. Ama, görüşlerinde ve davranışlarında kendi içinde tutarlı ve samimi. Onun tavrı CHP'ye ahlak dersi verdi, ama ondaki ahlakın binde biri bile CHP'de yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 08.04.2015 16:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.