X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler

  • Giriş Tarihi: 23.4.2015 16:11 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 16:35
ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler
ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler

ABD’de 145’ten fazla Türk-Amerikan kuruluşunu temsil eden Yönlendirme Komitesi, bugün Washington Post’a bir ilan vererek Ermenilere 24 Nisan’da yapacakları barış ve uzlaşma yürüyüşüne katılma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre üyelerine yönelik yazılmış açık mektupta 24 Nisan 2015'in aralarında Ermeniler, Türkler, Kürtler ve Arapların da olduğu milyonlarca Osmanlı vatandaşının hayatını kaybetmesine yol açan sivil bir trajedinin 100. Yılı olduğu belirtiliyor. "Türkiye halkı ve Türk-Amerikalılar olarak bu yıl dönümünde Ermenilerin ve tüm halkların acılarını tanıyoruz ve yarıda kesilmiş tüm hayatlar ile bölünmüş tüm aileler için yas tutuyoruz" denilen mektupta, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyecek bir akademik konsensüs de olmadığı vurgulandı.

ARKA KAPAKTA TAM SAYFA

Washington Post'un arka kapağında tam sayfa yayınlanan ilanda bu tarihi tartışmanın politikleştirilmesinin ölenlerin hatırasına saygısızlık olduğu ve Ermeniler ile Türkler arasındaki uzlaşma hedefini rayından çıkardığı ifade edildi. Mektupta on yıllardır süren nefret dolu propagandanın Ermeni diasporasını radikalleştirdiği ve bu yüzden masum diplomatların da ASALA tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucu hayatını kaybettiği hatırlatıldı, "bu kısır döngüye son verilmeli" denildi.

"Türk ve Ermeniler 900 yıllık bir dostluk, saygı ve işbirliği tarihini paylaşıyor" denilen mektupta, Türklerin 24 Nisan'da Beyaz Saray önündeki Lafayette Park'tan Türkiye Büyükelçiliği'ne yürüyeceği bildirildi.

İlanda şöyle bitirildi: "En içten dileğimiz Ermeni Amerikalıların da bu yürüyüşe katılmasıdır. 100 yıl önce ne Türkler ne de Ermeniler tarafından başlatılmayan bir savaş Osmanlı Ermenileri ve Türkleri ile diğer pek çok gruba büyük maliyetlere mal oldu. Umudumuz atacağımız her bir adımın gelecek yüzyılı barış ve dostluğun yeniden inşa edildiği bir dönem olmasını isteyenlerin kararlılığını artırmasıdır."

kalan karakter 1000

adam olun adam adam olun adam

hepsi biliyor ne oldugunu kiyamet kopsun artik diye cigliklar atyorlar onlarin yankisi bunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 02:07
Adem BABA Adem BABA

Rusların işgalinde Ruslarla işbirliği yapan ermeniler Doğu anadoluda Türk,Kürt ve Azeri Müslümanlara karşı etnik temizlik yaptılar.Basit rakam işgal sonrası VAN şehrinin nufusu % 60 azaldı.ABD li tarihçi Prof. Justin McCarthy' nin araştırmaları Ermenilerin Soykırım yaptığını doğruluyor..Ermeni ve Ruslar Suçludur..))))

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.04.2015 21:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.