X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler

  • Giriş Tarihi: 24.4.2015 01:29 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 05:50
Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler
Gauck'tan Osmanlı Devleti hakkında çirkin sözler

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada 'Soykırım' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gauck, Berliner Dom katedralinde Almanya'daki kiliselerin ortak düzenlediği Ermenilere, Süryanilere ve Pontus-Rumlarına uygulanan soykırımı anma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

GAUCK 'SOYKIRIM' İFADESİNİ KULLANDI

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, "Ermenilerin kaderi 20. yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik ve evet soykırım tarihi için bir örnektir" dedi.OSMANLI HAKKINDA ÇİRKİN SÖZLER


Şu sırada yüz yıl önce planlı ve sistematik olarak katliam eylemlerine kurban giden Ermeni halkının üyelerini andıklarını savunarak sözlerine başlayan Gauck, 1915 olaylarında Ermenilerin yaşadıklarına ilişkin olarak, "Fark gözetmeksizin, kadınlar ve erkekler, çocuklar ve yaşlılar zorla götürüldü, ölüm yürüyüşüne gönderildi, korumasız ve gıdasız bozkırlarda ve çöllerde bırakıldı, diri diri yakıldı, ölünceye dek kovalandı, öldürüldü ve vuruldu" iddiasında bulundu.

"Bu planlı ve hesaplı caniyane eylem Ermenileri sadece bir sebepten dolayı vurdu: Ermeni oldukları için. Benzeri şey de aynı kaderi paylaşan Pontus Rumlarını, Asurileri ve Süryanileri de vurdu" diyen Gauck, iddialarını şöyle sürdürdü:

"Bugünkü bilgilerimiz ve son on yıllardaki siyasi ve insani felaket olayları gözümüzün önüne açıkça ortaya koyuyor ki, Ermenilerin kaderi 20. yüzyıla dehşet veren bir şekilde damgasını vuran toplu kıyım, etnik temizlik, tehcirler ve evet soykırım tarihi için bir örnektir."

Bu suçların savaşların gölgesinde işlendiğini ileri süren Gauck, savaşın bu cürümleri meşrulaştırdığını savundu.Gauck, bunun 1. Dünya Savaşı'nda Ermenilerde vuku bulduğunu, yüzyıl boyunca başka yerde ve zaman zaman da bugün birçok başka azınlıklara uygulandığını kaydetti.

Bu kaderin unutulmaması için kurbanları andıklarını ifade eden Gauck, kurbanların sesi olunması ve hikayelerinin anlatılması için onları hatırladıklarını belirtti.

İŞTE TSK ARŞİVİNDEN 1915 OLAYLARININ GERÇEK YÜZÜ - TIKLAYIN

Gauck, halk gruplarının ayrıştırılması, etnik temizliğin ve tehcirlerin 20. yüzyılın başında çoğu zaman ulus devletlerin oluşmasının karanlık tarafını oluşturduğunu söyledi.

Ancak "tek tip" ve "saflık" ideolojisinin dışlanma, tehcir ve korkunç eylemlerle bitmediğini kaydeden Gauck, "Bundan Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni halkının kurban haline geldiği 'soykırımsal' bir dinamizm gelişti" iddiasında bulundu.100 yıl önce yaşanan olayların nasıl tanımlanması konusundaki bir tartışmanın içinde olduklarını ifade eden Gauck, bu tartışmanın bir kavrama indirgenmemesini istedi.

Bugün yaşayan hiç kimsenin sanık sandalyesine oturtulmadığını, vaktiyle bu fiilleri işleyenlerin bugün yaşamadığını, onların çocuklarının ve torunlarının suçlanamayacağını belirten Gauck, ancak kurbanların torunlarının tarihi gerçekleri ve böylelikle tarihi suçun kabul edilmesini haklı olarak bekleyebileceklerini savundu.

"ALMANYA'DA HATIRLANMASININ DERİN BİR ANLAMI VAR"

Gauck, Ermeni halkının öldürülmesinin Almanya'da hatırlanmasının derin bir anlamı ve geçerliliği olduğunu vurgulayarak, Ermenilerin ve Türklerin torunlarının bu ülkede kendi tarihleriyle yaşadıklarını kaydetti.

"Ermenilere soykırımla ilgili biz Almanların da genel olarak ortak sorumluluğu, belki de suç ortaklığı olup olmadığı konusundaki değerlendirmelerle yüzleşmemiz gerekiyor" diyen Gauck, sürgünün planlanmasında ve kısmen de uygulanmasında Alman askerlerinin katkısının bulunduğunu belirtti.

İlk kez 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Gauck, Alman İmparatorluğunun müttefiki olan Osmanlılarla olan ilişkileri tehlikeye atmamak için Alman tanıkların ve diplomatların gönderdiği bilgileri görmezden geldiğini savunarak, bu konuda sözde bazı örnekler verdi.

Dünyanın her yerinden bu konuda verilen hatırlama ve uzlaşma işaretlerinden dolayı bugün müteşekkir olduğunu ifade eden Gauck, özellikle Türkler ve Ermeniler arasında cesaretli anlayış ve yakınlaşma işaretlerinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Kimsenin gerçeklerden korkmaması gerektiğini ifade eden Gauck, "Bizi geçmişte ve bugün ayıran şeyleri birlikte aşabiliriz" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

SUAT SUAT

bunların derdi soykırım degil hala anlamadınızmı dünyadaki güçleri yavaş yavaş erimeye başladı onun derdindeler birlikdeyiz mesajı veriyorlar aklısıra

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.04.2015 12:07
Yasar Yasar

isin aci tarafi Almanyada, yaklasik 3 milyon sozde TURK yasiyor!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.04.2015 11:52
galıp galıp

farkındamısınız dunyadakı tum uluslar kotu tek biz turkler iyiyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 24.04.2015 11:39
Timbuktu Timbuktu

Sen ve senin toplumun bir vahsi BARBAR-KATIL olarak Türklere söz söyleyemesin.
Sen ve toplunun önce insan olun, sonra konusma hakkin olur.

O vahsiligi Naziler degil, senin ALMANLARin isledi - yalan söylemeyin, bunu cocuklar dahi biliyor!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 24.04.2015 10:07
atabey atabey

soykırımdan bahsedecek en son milelt almanlardır.. utanma diye bi duygu yokki..bu güne kadar hep katledilen türklerin toplu mezarları bulunuyor.hiç katledilmiş ermeni toplu mezarı gören,duyan,bilen varmı söylesin. türkleri katlettiler diyelim tazminat isteyelim.çünkü mezarlardan çıkan kemikler hep bizim ecdadımızın kemikleri..insanda utanma olur.. ama insanda
Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 24.04.2015 10:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.