X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Soykırım' baskısıyla partisinden ihraç edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Soykırım' baskısıyla partisinden ihraç edildi

  • Giriş Tarihi: 29.5.2015 19:49 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 19:54
'Soykırım' baskısıyla partisinden ihraç edildi
'Soykırım' baskısıyla partisinden ihraç edildi

Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili Mahinur Özdemir'i, 1915 olaylarına 'soykırım' demediği için partisi ihraç etti.

Belçika ve Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak tarihe geçen Mahinur Özdemir, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımadığı için partisinden ihraç edildi.

Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisinden Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, parti yönetiminden gelen 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını 'soykırım' olarak tanıması baskısını reddetti. Bunun üzerine toplanan CDH "etik" komitesi Özdemir'i partiden ihraç etti.

Özdemir'i Brüksel Parlamentosunda bağımsız milletvekili yapan süreç CDH lideri Benoit Lutgen'in "Eğer partimizde soykırım inkarcısı çıkarsa o saniyede kendisini dışarıdan bulur" açıklamasıyla başladı. Bunun üzerine Belçika medyası, parlamentoda 1915 olaylarıyla ilgili yapılan saygı duruşuna katılmayan Mahinur Özdemir'i gündeme taşıdı.

Özdemir, medyada yürütülen linç kampanyasına rağmen tutumunu değiştirmedi. 1915 olaylarıyla ilgili herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığını, Belçika hükümetinin ve Avrupa Birliği'nin bu konuda herhangi bir tutum almadığını hatırlattı.

Mahinur Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün görüştüğü CDH Genel Sekreteri Eric Poncin'in "Ermeni soykırımını tanıdığı" yönünde bir bildiriye imza atmasını istediğini ve aksi takdirde ihraç edileceğini söylediğini, kendisinin buna cevabının "Ben bu konudaki fikirlerimin arkasındayım. Dik duruyorum ve ifade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğim" şeklinde olduğunu aktardı.

Özdemir, ihraç kararıyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Maalesef CDH partisi kendi adında geçen hümanizm ve demokrasiyle bağdaşmayan bir karar almıştır ve bünyesinde Avrupa'nın temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğünü barındırmadığını ispatlamıştır. Bu karar CDH ve Belçika demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. İfade özgürlüğünün 1915 olayları için de geçerli olması gerektiği açıktır. 'Hepimiz Charlie'yiz' diyerek ifade özgürlüğünü savunduklarını söyleyenlerin bu kararı utanç vericidir."

100 yıl önce yaşanmış acılarla ilgili tarihçilerin karanlıkta kalan noktaları açıklığa kavuşturmalarını umduğunu kaydeden Özdemir, bu dönemde katledilen milyonlarca Müslüman başta olmak üzere herkesin acısını paylaştığını söyledi. Brüksel bağımsız milletvekili Mahinur Özdemir, "Bu acıların siyasete malzeme edilmesini kınıyorum. Yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış Türkler ve Ermenilerin, dışarıdan müdahale olmaksızın gerçeklerle yüzleşerek bu acıyı aşabileceklerini düşünüyorum. Bu kapsamda bütün arşivlerin açılması ve ortak tarih komisyonu kurulması teklifini destekliyorum" ifadelerini kullandı

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

helal olsun mahinur hanım şerefli ve dik durdu peki ya pensilvanya ne yapıyor ülkesini ve dinini satmakla meşgül Allah islah etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.05.2015 01:27
Demir Demir

tebrik ederim mahinur hanimi, avrupa herzaman ki gibi ikiyüzlü

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.05.2015 23:55
demir demir

Özdemir Hanimi kutlarim - degerlerini ve düsüncelerini maddi imkanlar icin satmamis. dogruyu söylemis ve bunun bedelini delikanli gibi ödemis. helal olsun. Almanyadaki (cem özdemir vs) türk-kökenli milletvekilleri gibi degil...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 29.05.2015 21:37
AK Trol AK Trol

Alın size düşünce özgürlüğü...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 29.05.2015 20:18
Ali Cengiz Ali Cengiz

ermeni katliami yoktur, tam aksine ermenilerin yaptigi Turk katliami vardir. emeniler esasen kendileri soykirim yaptilar ve hala hocalida katliamlari devam etmektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 29.05.2015 20:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.