X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İngiltere'den oruç yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İngiltere'den oruç yasağı

  • Giriş Tarihi: 15.6.2015 18:45 Güncelleme Tarihi: 15.6.2015 19:05
İngiltere'den oruç yasağı
İngiltere'den oruç yasağı

İngiltere'de dört ilkokulun ramazan ayı boyunca Müslüman öğrencilerin oruç tutmalarını yasakladığı ortaya çıktı.

"Lion Academy" isimli aynı vakıfa ait dört ilkokuldan biri olan Londra'nın doğusundaki Leyton semtinde bulunan Barclay İlkokulu, geçen hafta velilere mektup göndererek alınan kararı bildirdi.

Okulun Müdürü Aaron Wright tarafından kaleme alınan mektupta, "İslam hukukuna göre çocukların ramazan ayı boyunca oruç tutma zorunluluğu bulunmadığını, erişkin olduklarında oruç tutmaları gerektiğini öğrendik" denildi.


Wright, mektubunda ayrıca, geçen yıl ramazanda oruç tutan öğrencilerden bazılarının okulda bayıldıklarını ve hastalandıklarını yazdı. Mektupta, "Geçen yıl oruç tutma süresi 18 saati geçiyordu. Bu bir çocuğun susuz ve gıdasız geçirdiği oldukça uzun bir süre" ifadesine yer verildi.

Britanya Müslüman Birliği, vakfın oruç yasağını kınayarak, "İslamiyetin oruç tutamayacak çocukları zaten koruduğunu" ifade etti.

İngiliz basını diğer üç okulun ise Sybourn, Thomas Gamuel ve Brook House ilkokulları olduğunu aktardı. Okulların bağlı olduğu Lion Academy Vakfı'nın Başkanı Justin James, vakfın resmi internet sitesinde konuya ilişkin yer alan mektubunda, çocuklarının oruç tutmasını isteyen velilerin okul müdürüyle bir araya gelmelerini istedi.

kalan karakter 1000

merhamet merhamet

yaaa oka dar... mı duyarlıydınız?...sömürüp aç bıraktığınız Afrika 'daki çocuklar, ya Suriyeli, Iraklı, Filistinli ,Arakanlı çocuklar, teknelerde ölüme terkettiğiniz çocuklardan ne haber...hassasiyetiniz İslam dini söz konusu olunca mı kabarıyor.O zaman Afrikanın elmaslarını,Irakı'ın petrollerini geri verin.. Oradaki insanlar 12 ay açlar..Ot ve ağaç yiyorlar. İnsanları dini hassasiyetleri üzerinden taciz etmeyi bırakın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.06.2015 23:23
ggwp ggwp

böyle bir şeyi kimse kimseye açıklamak zorunluluğu yoktur öğretme amaçlı veliler çocuklarının eğitimini kendi istekleri doğrultusunda şekilendirme ehliyetine sahiptirler bunu nasıl ne şekilde olduğunu nasıl olması gerektiği insanlara gösterilemez insanın en doğal hakkı olan bir evlat üzerindeki velilik sıfatından alı konmaktan başka birşey değildir ha çocuk bayılabilir başı dönebilir bunlar oruç tutsada tutmasada olabilecek hayatın normal olarak görülen yaşanan olaylarıdır bir insan zaten evladı çocukken bunu öğretme amaçlı ödev olarak çocuk yaşta farkı öğrenmesini istediği sorumluluktur bunu bu zaman vermedi ozaman vermedi bu saçma yasaklarla velilerin evlatları genç sıfatına ulaştığında veliler bu ehliyetin zamanı olarak kendini gerçekleştirememiş olacağından talebin mahiyetinin sonucu olarak bu durum gerçekleşmiş olduğunda bu özel olan yaşam hakkınada bir saldırı niteliği taşımaktadır.oyüzden oruçmu tuturmak istiyorsun evladına tuttur buna dünyada kimse hiçbir vasıfla karışamaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 15.06.2015 20:28
Kaan Kaan

Yasaklama cümlesi nerde? Açıklama diyor ki; araştırdık çocukların oruç tutmaları çok da zorunlu değil. Şu şu sorunları yaşadık geçen sene. Ama tutsunlar diyorsanız müdürle görüşün bir yolunu bulalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 15.06.2015 19:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.