X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünya yeni bir yok olma safhasına giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünya yeni bir yok olma safhasına giriyor

  • Giriş Tarihi: 20.6.2015 17:02 Güncelleme Tarihi: 20.6.2015 17:11
Dünya yeni bir yok olma safhasına giriyor
Dünya yeni bir yok olma safhasına giriyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Dünya’nın yeni bir yok oluş safhasına girdiği ve bundan en çok insanların zarar göreceği belirlendi.

Stanford, Princeton ve Berkeley üniversitelerin sunduğu rapora göre omurgalı hayvanlar normale oranla 114 kere daha hızlı bir şekilde yok olmaya başladı. Araştırmacıların söylediğine göre Dünya altıncı en büyük kitlesel yok oluş safhasına girdi. Böyle bir olayın 65 milyon yıl önce Dünya'ya büyük meteorun çarpması sonucu dinozorların yok olmasıyla gerçekleştiği vurgulandı.

Araştırmacı Gerardo Ceballos, bunun devam etmesine izin verildiği takdirde dünyanın kendini yenilemesinin milyonlarca yıl alacağını ve insan türününün normalden daha erken yok olmaya başlayacağını bildirdi. Omurgalı canlıların yok oluşunu tarihsel açıdan inceleyen bilim adamları, son zamanda gerçekleşen yok oluş oranının tüm zamanlara göre 114 kat daha hızlı olduğunun görüldüğünü açıkladı. Yapılan araştırma, 1900 yılından bu yana 400'den fazla omurgalı canlının yok olduğunu gösterdi. Böyle bir kaybın normalde 10 bin yılda gerçekleşmesi gerektiği de araştırmacılar tarafından vurgulandı. İklim değişikliği, kirlilik ve ormansızlaştırma bunlara neden olarak gösterilirken, ekosistemin tahrip edilmesi sonucu üç insan nesli sonunda arılar aracılığıyla polenleşme gibi faydaların da yok olacağı belirtildi.

"TUTUNDUĞUMUZ DALI KESİYORUZ"

Stanford Üniversitesi'nden Prof. Paul Ehrlich, "Tüm dünyada pek çok türün yürüyen bir ölü haline geldiğine yönelik bir sürü örnek var" dedi ve ekledi: "Tutunduğumuz dalı kesiyoruz."

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) her yıl 50 canlı türünün yok olmayla karşı karşıya olduğunu kaydetti. IUCN, amfibilerin (iki yaşamlılar) yüzde 41, memelilerin ise yüzde 25 oranında nesillerinin tükenme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. IUCN ayrıca son zamanlarda en fazla nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan canlının lemur olduğunu ifade etti. Lemurların yüzde 94'ünün tehlike altında olduğunu ve beşten fazla lemur türünün neslinin tükenmek üzere olan hayvan türlerine girdiğini aktaran IUCN, habitatları Madagaskar olan lemurların doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve bu türün avlanmasının da bunun en büyük nedeni olduğunu kaydetti.

Duke Üniversitesi Profesörü Stuart Pimm de geçen yıl Dünya'nın 6. en büyük yok oluş safhasına girdiğini fakat yok oluş oranının geçmişe göre 114 değil, bin kat daha fazla olduğunu açıklamıştı.

Araştırmacılar, biyo-çeşitlliğin bu dramatik sonundan kaçınmanın hala mümkün olduğunu fakat bunun için acil adım atılması gerektiğini vurguladı.

kalan karakter 1000

Yunus Demir Yunus Demir

bir gün insanlar düşünecekler nasıl böle güzel canlıları korumak yerine yok etimizi ve o gün onlar için çok geç kalmış olacağız çünkü şu soruyu soracaklardır Neden yemeyiniz mi yoktu yaşaya bilecek alanınız mı yoktu nasıl göz göre göre bu canlıların yok olmasına izin verdiler diyeceklerdir ve bu durumda siz insanların yapması gerek tek şey ise en baştan başlamak daha geç değil yolun başındayız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.04.2016 21:29
metehan metehan

Amerika dünyayi bir rahat biraksa dünya kendi sistemiyle dönecek Bu mübarek Ramazanda Allah önce amerikanin sonra israilogullarinin belasini versin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2015 22:39
asgariman asgariman

kendilerine G8 diyen bir gurup sömürceci almış bünyanın direksiyonunu eline güney amerika, asya da insanları birbirine kestiriyor ortadoğu kan gölüne dönmüş ,asyada bir diktatörün eli nükleer savaş düğmesinde basıp basmayacağını düşünüyor ,bunlarda çıklış güya araştırmış masal okuyor insanlara ...habere bak pehh...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.06.2015 18:51
a.ö. a.ö.

DÜNYANIN SONUNU ZATEN İNSANOĞLU KENDİ ELİYLE HAZIRLAYACAK , HAZIRLIYOR BİLE.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.06.2015 17:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.