X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BBC’ye 'İslam Devleti' tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BBC’ye '' tepkisi

  • Giriş Tarihi: 4.7.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 4.7.2015 12:39
BBC’ye 'İslam Devleti' tepkisi
BBC’ye 'İslam Devleti' tepkisi

120 milletvekili, BBC’nin ’e “’ demesine itiraz eden ortak bir mektup yazdı. BBC, IŞİD demeyi reddetse de ‘Sözde İslam Devleti’ tanımlamasını kullanacağını açıkladı.

ı David Cameron bu hafta yaptığı bir açıklamada, medya kuruluşu BBC'nin haberlerinde için "" ifadesi kullanmasını eleştirerek, "Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir" demişti. Bu açıklamanın ardından 120 milletvekili benzer ifadelerin yer aldığı bir mektubu BBC'ye gönderdi.

Mektupta "İslam devleti" ifadesini kullanılmaması gerektiğini çünkü "bunun gereksiz yere İslami aşırıcılara itibar sağlamak anlamına geldiğini" ifade edildi.

Muhafazakâr Partili milletvekili Rehman Christi'nin liderliğindeki 120 parlamenter, BBC'den "İslam devleti" yerine IŞİD ifadesini kullanmasını istedi. Mektuba, İngiltere Başbakanı Cameron'ın yanı sıra, Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakâr Partili milletvekili Boris Johnson ve İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) milletvekili ve partinin eski lideri Alex Salmond da imza koydu.

"Sözde İslam Devleti diyeceğiz"

BBC Genel Müdürü Tony Hall çağrılara cevaben kaleme aldığı makalede şu cevabı verdi:
"BBC bir grubu ya da kuruluşu tanımlarken, o grubun kendini nasıl tanımladığını esas almaktadır. Sadece 'İslam devleti' ifadesi kullanmanın böyle bir devletin var olduğu anlamına geleceğinin ve bunun yanıltıcı olduğunun farkındayız. Biz de bundan sonra 'Sözde İslam Devleti' ifadesini kullanacağız."

Hall ayrıca, "IŞİD ifadesini kullanmanın bu örgüte destek verildiği algısına neden olabileceğini ve BBC'nin tarafsızlığına aykırı olduğunu" savundu.
İngiliz basını, BBC Genel Müdürü Hall'un kurumun konuyla ilgili terminolojisi hakkında bu ay milletvekillerinin sorularını yanıtlamaya çağrılabileceğini yazdı.

kalan karakter 1000

ERDOĞAN aydın ERDOĞAN aydın

Sizin ve sizin gibi İngiliz kafalarının şifresi çözüldü ?...siz İngilizler çanakkale yı unutmuş gibi konuşuyorsunuz her alanda , unutmayın artık pilan projeler turkiyeden çıkıyor çünkü biz türkler vatan namustur diye bilir ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2015 18:14
Ho. Ho.

BBC nin ingiliz hukumetine degil baska bir guce hizmet ettigi her zaman bilinen bir gercek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2015 00:11
kartal kartal

ha ısit ha bcc arasında fark yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.07.2015 17:53
a.ö. a.ö.

ışid ismindeki maksat islamı karalamak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.07.2015 16:05
a.ö. a.ö.

bbc nin vede israillilerin amacı zaten islamı kötülemek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.07.2015 13:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.