X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'den NATO'ya: Sınırda hava savunma sistemini güçlendirelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'den NATO'ya: Sınırda hava savunma sistemini güçlendirelim

  • Giriş Tarihi: 28.7.2015
Türkiye'den NATO'ya: Sınırda hava savunma sistemini güçlendirelim
Türkiye'den NATO'ya: Sınırda hava savunma sistemini güçlendirelim

DAEŞ ve PKK kaynaklı tehdide yönelik NATO'yu olağanüstü toplantıya çağıran Ankara, bugün Brüksel'de NATO'yu bilgilendirecek. Türkiye, acil toplantı çağrısını 4'üncü madde, yani değerlendirme kapsamında yaptı. Ancak NATO'dan ekstra taleplerde bulunabileceği kaydedildi. Bunun için hem sınırdaki gelişmelere ilişkin bilgilendirmeleri hem de NATO'dan beklentileri içeren kapsamlı bir dosya hazırlandığı öğrenildi. NATO'nun 28 üyesinin ülkenin katılacağı toplantı, büyükelçiler seviyesinde gerçekleştirilecek. Türkiye'yi NATO Daimi Temsilcisi Fatih Ceylan'ın temsil etmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, toplantı kapsamı sadece 'bilgilendirme' amaçlı olmayacak. Ankara, Brüksel'e NATO müttefiklerinden beklentilerini de ileteceği bir dosya ile gidecek.


Suriye'deki iç savaşın Türkiye'nin sınır güvenliğine tehdit oluşturması ve ittifakın güneydoğu sınırındaki krizin daha iyi yönetilmesi için 2013 yılında NATO gücü kapsamında Türkiye'nin Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana illerine Patriot füzeleri yerleştirilmişti. Kaynaklar, yine bu kapsamda Ankara'nın NATO'ya Türkiye'nin hava savunma sisteminin güçlendirilmesi talebini götürebileceğini belirtiyor. İkinci olarak da, DAEŞ saldırılarına ve göç dalgasına yönelik Türkiye'nin Suriye ile olan sınırının güvenliğinin arttırılması noktasında NATO üyesi ülkelerden istihbarat yardımı talep edebilir. Sınır güvenliği tedbirleri kapsamında envanterde eksik varsa bunların tamamlanmasını isteyebilir. Bu arada NATO'nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BBC'ye verdiği röportajında "Türkiye çok güçlü bir orduya ve çok güçlü güvenlik güçlerine sahip. Dolayısıyla, herhangi bir askeri yardım talebi olmadı" ifadelerini kullandı.

En Çok İzlenen Haber Videoları

kalan karakter 1000

nato nato

natonun bu Ülkeye gram faydası olmadı olmazda. Ne kadar potansıyel düşman varsa hepsi natoda zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.07.2015 10:54
OĞUZ KILIÇARSLAN OĞUZ KILIÇARSLAN

YABANCI PETROL ŞİRKETLERİNİN,TÜRKİYE VE IRAK PETROL KUYULARI ÜZERİNDEKİ ÇIKARLARI BİTTİ.BU ŞU DEMEK AMERİKA BATTI.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 28.07.2015 08:36
mehmet efe mehmet efe

EĞER Kİ BENİM DÜŞMANIM BENİM ÜLKE SINIRIMDA BANA ZARAR VERİYORSA BU ZARARA İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ haçlı zihniyetli müttefikimiz denen grup kendi çıkarı için burada ise hemen bu nato denen haçlı grubundan ayrılmalı ve ülkeden de atılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.07.2015 08:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.