X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsviçre'den sığınmacı itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İsviçre'den sığınmacı itirafı

  • Giriş Tarihi: 12.10.2015 21:46 Güncelleme Tarihi: 12.10.2015 22:34
İsviçre'den sığınmacı itirafı
İsviçre'den sığınmacı itirafı

İsviçre Konfederasyon Başkanı Simonetta Sommaruga, "Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı yardımların farkına çok geç vardık" dedi.

Sommaruga, düzenlediği basın toplantısında, AB'nin ve İsviçre'nin Türkiye'ye daha fazla yardım etmesi gerektiğini söyledi.
AA muhabirinin, "Türkiye'ye sürekli yardım edilmesi gerektiğini söylüyorsunuz, nasıl yardım etmeyi düşünüyoruz. İsviçre'nin sığınmacılar konusunda imajının çok iyi olmadığı ortada, bu imajı değiştirmek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?" sorusuna Sommaruga, şöyle cevap verdi:


"Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı yardımların farkına çok geç vardık. Lübnan ve Ürdün'e odaklandık, bunlar küçük ülkeler ve hem finansal hem insani yardımlar yaptık. Türkiye büyük ve zengin bir ülke. Sığınmacılar için çok şey yaptı ve hala da yapıyor ama biz bunu anlamakta çok geç kaldık. İsviçre'nin imajına gelince ise bu doğru değil, ülkemizdeki mültecinin entegrasyonu için çok iyi bir programımız var."

Sommaruga, sınır kontrolleri konusunda da Türkiye ile iş birliği yapılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de sınır kontrolü olmazsa Yunanistan'ın sınırlarını kontrol etmesi mümkün değil" diye konuştu.

İsviçre, 2015 ve 2016'da İtalya ve Yunanistan'daki sığınmacılardan bin 500 kişi kabul edeceğini açıklamıştı.

kalan karakter 1000

ahmet ahmet

evet işte samimiyetin s si bile olamayacak bir isviçre açıklaması savaş 4 yıldır devam etmektedir türkiyede dogan suriyeli multeci bebek 4 yaşına gelmiş bunlar yeni savaştan kaçanların nerede barındıgını araştıma ihtiyacı duymuşlar ha ha ha ve bu ülke yüzölçümüne göre bölgesinin en güçlü ekonomisine sahip iman olmazsa merhamet olmuyor ALLAH bize güç versin biz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.10.2015 01:21
adet adet

ben dikkat! derim. Türkiye kendi dış poltikasında ABye soğuk durması ve elindeki kağıtları göstermemesi oldukça sabırsız ve sinirliydiler. Öyle bir ortam yaratıp veya fırsat bulup Türkiyeyi arka kapıdan zorlayıp bu amaca ulaşmak idtiyorlar. Yardımı verip geri çekilmek istemezler. Şimdi ucuzundan Türkiyeye 'övgü ve anlayış göstererek yaklaşmayı başaracaklar gibi. Bu övgüler, anlayış göstermeler..ihtiyacımız var demeler Türkiyenin serbest hareket etmesini önleyecektir. Her atılan taze havuca sunmamalıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.10.2015 00:09
Merih Merih

Umrunuzda oldumu ki farkına varasınız. Türkiye doğuda sizin koruma kalkanınız, adeta sınırınız gibi görev yapıyor. Ama siz hala Türkiye'yi karıştırma derdindesiniz. Türkiye nekadar karışırsa sizin için okadar kötü ama siz daha bununda farkında değilsiniz. Sizi korumamaya karar verildiğinde Türkiye ne isterse yapalım diyeceksiniz o zamanda geçti bunun pazarı diyeceğiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.10.2015 23:24
mahmut mahmut

Bu övgüler ve anlayış göstermeler Aslında Türkiyenin dış politikasına yeni işbirliği yardım adı altında bilgilenmek, müdahale ortamı yaratmak. Ne sert ne de şimdi mi anladınız.. gelin konuşalım gibi yaklaşımlar yanlıştır tehlikelidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.10.2015 00:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.