ARKADAŞINA GÖNDER KKTC'de sabah ezanının hoparlörden okunması yasaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

KKTC'de sabah ezanının hoparlörden okunması yasaklandı

  • Giriş Tarihi: 6.11.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.11.2015 13:49
KKTC'de sabah ezanının hoparlörden okunması yasaklandı
KKTC'de sabah ezanının hoparlörden okunması yasaklandı

KKTC'de "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklandı.

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami'de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

Davacı Feza Güzeloğlu söz konusu camilerde okunan ezan ve Arapça dualarda ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne dava açtığını belirterek, "Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, bu 3 camide sabah ezanı ve Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okunmaması ve yayınlanmaması için karar aldı" şeklinde konuştu.

KIBRIS'TA EZANLAR SUSTURULDU

KKTC DİN İŞLERİ BAŞKANI KONUŞTU

KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Mahkemede alınan kararın muhatabının Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu karar, Din İşleri Başkanlığını bağlayıcı herhangi bir sonuç doğurmamaktadır. Mahkeme kararı Din İşleri Başkanı ve Başkanlığıyla ilgili herhangi bir hüküm içermemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

KKTC ve Türkiye basını ile sosyal medyada konuya ilişkin yapılan yazı, haber ve değerlendirmelerde mahkeme kararıyla Kıbrıs'ta "ezanın yasaklandığı", "ezanların susturulduğu" şeklinde ortaya çıkan algının doğru olmadığını dile getiren Talip Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrısımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü bu konuda duyarlıdır. Kıbrıs Türkü varlığını muhafaza ettirmek ve kimliğinin gereği olarak ezan sesinin susmaması için mücadele vermiştir, büyük bedel ödemiştir. Her toplumda bireysel olarak farklı inanç ve kanaat sahipleri olabilir, onların bu konudaki farklı yaklaşımları kendilerini bağlar, bu konuda olduğu gibi, KKTC halkına teşmil edilemez.

İMAM NAMAZDA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

KKTC'de ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir."

KKTC'de kritik ezan duruşması haftaya!

KKTC'de "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, yalnızca sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkemede duruşma sırasında alınan ara emir ile yasaklandı.

EMRE DİNER/ LEFKOŞA

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme verdiği ara emir kararıyla Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami'de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

Öte yandan Sabah Gazetesi Lefkoşa Temsilcisi Emre Diner'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan davalı Vakıflar İdaresi Dairesi, Din İşleri Dairesi ve Dinişleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'ın avukatı Av. Şefik Aşçıoğulları " Duruşma sırasında bir yanlış anlaşılma oldu. Vakıflar İdaresi Dairesi'nin bu sabah itibari ile azledilen avukatı Av. Aslı Murat, duruşma sırasında yanlış anlaşılma gerekçesiyle ara emrini kabul etti. Bu durumun neticesinde de mahkeme kararı işleme alındı.

Şunu da ifade etmek isterim ki, Din İşleri Başkanlığı ve Dinişleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'a açılan dava kabul görmedi. Şimdi ise bu karmaşıklığı düzeltmeye çalışıyoruz. Dava ise önümüzdeki hafta görülecektir. Alınan kararın düzeltilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Kamuoyuna buradan belirtmek isterim"

kalan karakter 1000

sivaslı  sivaslı

rumtohumu nolacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır7
cevapla 06.11.2015 16:50
mesut mesut

su falan vermeyin bunlara bunlar ve bunun gibilere

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır6
cevapla 06.11.2015 16:36
fatih fatih

nefretimsin kuzey kıbrıs.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 06.11.2015 15:34
BİLAL ÇELİK BİLAL ÇELİK

RAHATSIZ OLUYORSAN MEMLEKET DEĞİŞTİR ÖZÜ BUDUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 06.11.2015 15:33
Nadim63 Nadim63

Türk olmak illa dindar olmak degil Beyefendiler, yorumlariniz tamamen yanlis , Bende
türküm, fakat dindar degilim, dindar olanada sözüm yok , saygilar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 06.11.2015 15:06
NEVAL NEVAL

dindarolmak ne demek ya bir dini kabul etmek demek o dinin gerklerini yapmayı direkt getirir islamda dindar diye bir tabir zaten yok ya bir dinin vardır yaşarsın ya da bir dinin yoktur ama unutma ki kardeşiın ölüm var bugün yarın ya da herhangi bir gün ALLAHTAN GELDİK VE ALLAHA DÖNECEĞİZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 08.11.2015 11:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.