Rus uçakları İngiltere'ye cevap vermiyor

Giriş Tarihi: 12.12.2015 01:56 Güncelleme Tarihi: 12.12.2015 04:51
Rus uçakları İngiltere'ye cevap vermiyor

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, İngiliz uçaklarının Suriye'de uçtuğu bölgeye bazı Rus uçaklarının girdiğini belirterek, yapılan uyarılara karşın Rusya'nın tavrına ilişkin şoke edici ifadeler kullandı.

İngiliz Savunma Bakanı Fallon, temaslarda bulunmak üzere geldiği ABD'nin başkenti Washington'da düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fallon, İngiltere ile Rusya'nın Suriye'de DAEŞ'e karşı hava operasyonlarında işbirliği yaptığı yönündeki haberlerin sorulması üzerine, bunun doğru olmadığını, Rusya ile havacılıkta yanlış hesaplamaları önlemek amacıyla bazı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

RUSYA ÇOCUKLARI VURDU!

Fallon, şunları kaydetti:

"Son aylarda İngiliz uçuş bilgisi bölgesine yönelik bazı ihlaller görüyoruz. Yanlış hesaplama veya bir kazayı önlemek için gerekli yolları zorluyoruz çünkü bu uçaklar hava trafiği kontrol noktasından yapılan iletişime ya da bu uçakları önlemek için diğer uçaklardan gönderilen sinyallere cevap vermiyor. Bununla ilgili dün Moskova'da bir toplantı vardı."

Fallon, ABD ile Rusya arasında geçen aylarda tarafların tehlikeli karşılaşmalarını önlemek amacıyla imzalanan mutabakat kapsamında hareket ettiklerini söyledi.

RUSYA'DAN İFTİRA YAĞMURU

"KARA GÜCÜ BATILI ÜLKELERİN OLAMAZ"

Fallon, DAEŞ'in yenilgiye uğratılması için Suriye'de mutlaka kara gücü bulunması gerektiğini, Irak'ta DAEŞ'ten boşalan yerleşim yerlerinde güvenliğin sağlanması için kara gücünün gerekli olduğunu söyledi.

Suriye'de 4 yıldır rejim güçleriyle çarpışan ılımlı muhalif güçler bulunduğunu hatırlatan Fallon, bu güçlerin DAEŞ ile savaşmaları gerektiğini belirtti.

Fallon, "Kesin olan şu ki bu güçler Batılı güçler olamaz. Bu yaz Bağdat'ı ziyaret ettiğimde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bunu güçlü şekilde bana söylemişti. İngiliz ya da Amerikan güçlerinin savaş alanında olmasını istemiyor. Buradaki güvenliğin Sünni bölgesinin güvenini kazanabilecek yerel güçler tarafından sağlanması gerektiğini biliyor. Bu, yerel güçler tarafından, belki diğer bölgesel aktörlerin de desteğiyle yapılmalı" şeklinde konuştu.

"Suriye'de DAEŞ ile savaşta bölgedeki Arap ülkelerin katkılarından hayal kırıklığı duyuyor musunuz" sorusu yöneltilen Fallon, DAEŞ karşıtı koalisyona katılan 65 ülkenin her birinin kendince katkı yaptığını, bazısının askeri, bazısının mali, bazısının da lojistik destek verdiğini hatırlattı.

Fallon, "Bunlardan herhangi birini ayırıp bir eleştiri yapmayacağım" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Fallon, Suriye'nin kuzeydoğusunda DAEŞ'e yönelik hava saldırılarının bazılarının özellikle Kürt grupları destekleme amacı taşıdığını belirterek, şimdi özellikle planlı olarak DAEŞ'in altyapısının hedeflenmesi bakımından yeni odak noktasının söz konusu olduğunu söyledi.

Fallon, DAEŞ'in petrol ticareti, tedarik yolları, mühimmat depoları, komuta ve kontrol merkezlerinin hedefleneceğini, bunun da örgütün Irak'ta savaşçılarına göndereceği desteği keseceğini ve Rakka'daki çemberi daraltacağını sözlerine ekledi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus uçakları İngiltere'ye cevap vermiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz