ARKADAŞINA GÖNDER O Avrupa ülkesiyle akraba çıktık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

O Avrupa ülkesiyle akraba çıktık!

  • Giriş Tarihi: 14.12.2015 19:11
O Avrupa ülkesiyle akraba çıktık!
O Avrupa ülkesiyle akraba çıktık!

Yapılan yeni bir genetik çalışma İrlanda erkek nüfusunun önemli bir kesiminin Anadolu kökenli olduklarını gösterdi.

Yapılan yeni bir genetik çalışma İrlanda erkek nüfusunun önemli bir kesiminin Anadolu kökenli olduklarını gösterdi. irishcentral.com sayfasında yayınlanan habere göre, babadan oğula geçen Y kromozomu incelendiğinde nüfusun erkek popülasyonunun 6000 yıl önce Anadolu'dan yola çıkan çiftçilerin torunları oldukları sonucuna varılıyor.

London Times'a konuşan araştırmanın önde gelen ismi Patricia Balaresque, bölgeye yerleşen göçebe bir çiftçi nüfusunun zaman içerisinde bölgedeki avcı-toplayıcı erkek nüfusuna baskın gelebilecek özellikler taşımış olabileceklerini ve bu sebeple zaman içerisinde bölgenin asıl erkek nüfusunun bu maharetli çiftçiler karşısında direnmeye devam edememiş olmaları bir olasılık olarak ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor. Belki de hayatta kalmak adına daha fazla güvence sağlayan çiftçilik mesleği bölgeye sonradan göç eden erkek topluluğunu yerli kadınların gözünde daha çekici bir hale getirmiştir ve böylelikle nesilden nesile yerli erkek nüfusu bu şekilde azalmıştır deniyor.

İRLANDALILARIN YÜZDE 85'İ ANADOLU'DAN

İrlandalı erkek nüfusunun %85'inin genetik anlamda Orta Doğu'ya ve bilhassa Türkiye'ye dayandığını belirten araştırma Leicester Üniversitesi tarafından hayata geçirildi. Tarım devrimi, insanlığın nüfusunun artmasını sağlayan ve gıda depolayabilme becerimizi de yükselten olayların tetikleyicileri arasında ilk sıradadır.

Britanya nüfusunun %60-65'inde Anadolu'dan geldiklerine dair önemli işaretler görüyoruz. İberya Yarımadası ve İrlanda'da durum farklı değil. Araştırma sonuçları, yakın geçmişe kadar İrlanda jenolojisi hakkında bildiklerimizle çelişir nitelikte sonuçlar vermiş durumda. Bu güne kadar nüfusun kökenleri, şimdi İspanya ve Portekiz'de yaşamış ve buzul çağında hayatta kalmayı başarmış avcı-toplayıcılar, genetik mirasın asıl kökenleri sanılıyordu.

KADINLAR İÇİN TERCİH SEBEBİ

''İrlanda erkeğinin Y kromozomunun tarihçesi degrade bir geçişe sahip. Bu degradenin bir ucu Türkiye ve Avrupa'nın güney doğusuna dayanıyor ve bu frekans azımsanamayacak yükseklikte bir seviyeye sahip'' yorumunu yapan Leicester Üniversitesi'nden Mark Jobling de Patricia Balaresque'nın verdiği bilgileri doğrulayarak sözlerine şunları ekliyor; ''Bölgeye sonradan yerleşen göçebe bir tarım toplumunun avcı toplayıcı yerli erkek nüfusundan daha üstün özellikler taşıması nedeniyle yeni yerleşimciler kadınlar için tercih sebebi haline gelmiş olabilirler.''

kalan karakter 1000

Hasan Hasan

Onlar bize hemşehri çıktı. Bak şu işe. Artık yalnız değiliz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.12.2015 01:13
münevver (aydın) münevver (aydın)

bir konuya açıklık getirelim. asya ve rusyadaki türk yurtlarına/topluluklarına bakarsak, anadoluluların oradakilere kültürel ve dil bağıyla benzediğini, genetik ve görsel olarak anadolu'da yaşayagelmiş halklarla daha çok ortak yönü olduğunu görür. yani türkiye'nin 6000 yıl öncesiyle bugünü arasındaki fark kültüreldir, genetik değil. yani irlandallar köklerini anadolu'da buldularsa, türklerle benzer genetik bir yapı taşıyorlar demektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.12.2015 22:14
.. ..

Akraba değil hemşeri denir ona .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.12.2015 20:17
mehmet mehmet

iyi de ozaman anadoluda türk mü vardi? ne akrabasi bize loto filan vurmadi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 14.12.2015 20:01
Hemen atlamayın Hemen atlamayın

Türkler anadoluya 1071 de geldi, 6000 yıl önce burada hititler vardı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 14.12.2015 19:56
Kenan Kenan

Ama eski Roma da Etrusk adli milletin genetiklerinde Turk kokeni var. O zaman Turkler orta Asya daydi. Tarihi tam iyi bilmiyoruz. Bazilarina gore Turkler once Anadoludan orta Asyaya goctuler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.12.2015 23:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.