X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Papa'dan çağrı: Tüketim sarhoşu olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Papa'dan çağrı: Tüketim sarhoşu olmayın

  • Giriş Tarihi: 25.12.2015 09:53
Papa'dan çağrı: Tüketim sarhoşu olmayın
Papa'dan çağrı: Tüketim sarhoşu olmayın

Hıristiyanlıkta Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel Bayramı, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Fransuva’in yönettiği ayinle kutlandı. Papa dünyaya, tüketim ve hazcılık nedeniyle kendini kaybetmeme çağrısı yaptı.

Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan Noel Ayini, Katolik Kilisesi'ne bağlı monsenyörler, kardinaller ve Papa'nın ayine gelişiyle başladı. Ayinin başında bebek İsa heykelini öpen Papa, ayine katılan inananları takdis etti.

HZ. İSA OTEL ODASINDA DOĞMADI

Papa Fransuva, ayinde yaptığı konuşmada, Hz. İsa'nın bir otel odasında dünyaya gelmediğini, doğumu sırasında ailesinin fakirlik içinde olduğunu belirterek, "Narsisizm, lüks ve tüketim sarhoşu bir dünyada, Hz. İsa'nın gelişi bizi ayık davranmaya davet eder" dedi. Papa tüm Hıristiyanları 'sade, dengeli, tutarlı, gerekli olanı görüp yapabilir şekilde davranmaya' çağırdı.

PAPA'DAN FİRAVUN BENZETMESİ

Papa'dan lüks içindeki inançlılara 'firavun' benzetmesi Papa, bu yıl 8 Aralık'ta başlattığı Olağanüstü Merhamet Jübilesi'ne atıfta bulunarak, ilgisizlik kültürünü bir kenara bırakarak, şefkat ve merhamet ile yaşanması gerektiğini söyledi. Bazilikadaki geleneksel Noel Ayini, 'Tu scendi dalle stelle (Sen yıldızlardan iniyorsun)' ilahisi ve Papa Fransuva'ın Bebek İsa heykelini, bazilika içinde yapılan, Hz. İsa'nın doğduğu Beytüllahim'deki mağaranın replikasına koymasıyla sona erdi.
Papa Fransuva, bugün de Noel Ayini'nin ertesinde yaptığı 'Urbi et Orbi (Roma ve dünyaya)' hitabını gerçekleştirecek.