X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kayıp İsveçli Çin'de tutuklu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

li 'de tutuklu çıktı

  • Giriş Tarihi: 18.1.2016 10:43
Kayıp İsveçli Çin'de tutuklu çıktı
Kayıp İsveçli Çin'de tutuklu çıktı

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Tayland’da tatilini geçirdiği yazlığından birden bire ortadan kaybolan vatandaşı Honk Kong’ta yayıncılık yapan li Gui Minhai’nın gözaltında olduğu açıklandı.

Xinhau News Ajansı'nın haberine göre li Gui Minhai yazlığından kaybolduğu gün, 10 yıl önce karıştığı ölümlü trafik kazası nedeniyle adli yetkililerine kendisinin başvurduğu ve bu suçla ilgili gözaltında tutulduğu bildirildi.

Dün akşam devlet televizyon kanalı CCTV'de yayınlanan görüntülerinde tedirgin olduğu görünen Gui Minhai ''Ben kendim dönüp teslim olmayı seçtim. Bununla başka kimsenin bir ilgisi yok. Almam gereken kişisel sorumluluğu yerine getirdim'' dedi.

Gui Minhai'nin ortak olduğu yayınevi Çinli yöneticileri eleştiren ve hicveden kitaplar yayınlamakla tanınıyor. Minhai'nin Tayland'ta kaybolduğu hafta üç yayınevi çalışanının da kimliği bilinmeyen kişilerce Çin'de kaçırıldığı, yayınevinin diğer ortağının eşinin ise yeni yıl akşamı ortadan kaybolduğu bildirildi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Gui Minhai ile ilgili basında çıkan haberleri takip ettiklerini, konu ile ilgili Çin'in Stockholm Büyükelçisi'nin 8 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını söyledi.