X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriyeli muhaliflerle görüşmelere başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

li le görüşmelere başlandı

  • Giriş Tarihi: 1.2.2016 22:34
Suriyeli muhaliflerle görüşmelere başlandı
Suriyeli muhaliflerle görüşmelere başlandı

Birleşmiş Milletler () Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli le Cenevre'deki görüşmelere resmen başladıklarını duyurdu.

De Mistura, li in oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile Cenevre Ofisi'nde bir araya geldikten sonra düzenlediği basın toplantısında, yarın rejim heyeti ile bir araya geleceğini söyledi.

Suriye halkının yeteri kadar acı çektiğini ve bu görüşmelerin önceki görüşmelerden farklı olması gerektiğine dikkati çeken de Mistura, Viyana görüşmelerinde de belirtildiği gibi nin başlamasıyla ateşkesin sağlanmasına yönelik ciddi görüşmelerin başlaması gerektiğini vurguladı.

Ateşkes görüşmelerinin Uluslararası Suriye Destek Grubu ülkelerinin katılımıyla başlayacağını söyleyen de Mistura, "Suriyeli muhaliflerin BM'ye gelmesiyle Cenevre'deki görüşmelere resmen başladık" dedi.

Hem MYK hem de rejim heyeti ile görüşüp onların endişelerini dinleyeceklerini kaydeden de Mistura, hedeflerinin öncelikle görüşmeleri kesintiye uğratmadan devam ettirmek olduğunu ifade etti.

De Mistura, "Herkesin yapıcı ve etkin bir şekilde görüşmelerde yer alması gerek. Görüşmelere devam edebilmek için odada herkese ihtiyacımız var" dedi.