X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Uzayda çok uzaktan garip sinyal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Uzayda çok uzaktan garip sinyal

  • Giriş Tarihi: 26.2.2016
Uzayda çok uzaktan garip sinyal
Uzayda çok uzaktan garip sinyal

Avustralyalı astronomların Parkes Radyo Teleskobu aracılığıyla elde ettiği radyo sinyalleri merak uyandırdı. Güneş'ten daha fazla enerjiye sahip olan sinyalin kaynağı araştırılıyor

Avustralya'daki Parkes Radyo Teleskobu'nun 6 milyar ışık yılı uzaklıktan radyo sinyalleri yakaladığı açıklandı. Kaynağı meçhul sinyallerin bir milisaniyede Güneş'in 10 bin sene boyunca çıkaracağı enerjiyi yaydığı belirtiliyor. 18 Nisan 2015'te tespit edilen radyo sinyallerinin kaynağını bulmak henüz mümkün görünmüyor. "Hızlı radyo patlaması" (FRB) olabileceği değerlendirilen sinyalin 6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden geldiği düşünülüyor. Söz konusu galaksi bir milisaniyede Güneş'in 10 bin sene boyunca çıkaracağı enerjiyi yayıyor. Galaksinin büyüklüğü ise Güneş gibi 100 milyar yıldızın kapladığı alan kadar. Galaksinin bir ucundan diğer bir ucuna gitmek ise 70 bin ışık yılı sürüyor. Avustralya'nın ulusal araştırma merkezi CSIRO'dan Simon Johnson, yeni sinyaller beklediklerini söyledi.

ÜÇ İHTİMAL VAR
Bu sinyalin nereden gelmiş olabileceğine dair üç ihtimal bulunuyor. Sinyalin uzaylıların gönderdiği bir mesaj ya da karanlık maddenin bir belirtisi olabileceği belirtiliyor. Yer bilimci Evan Keane ise Nature isimli bilimsel dergisindeki makalesinde radyo sinyallerinin yıldız füzyonundan açığa çıkan nötronlardan kaynaklanabileceğini öne sürdü. Bilim dünyası, evrenin yüzde 70'inin karanlık enerji, yüzde 25'inin görünmez karanlık madde ve yüzde 5'inin sıradan maddelerden (yıldızlar, gezegenler, hidrojen) oluştuğunu kabul ediyor.