X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gürcistan'dan Rusya'ya "işgalci" suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gürcistan'dan Rusya'ya "işgalci" suçlaması

  • Giriş Tarihi: 10.3.2016 11:06 Güncelleme Tarihi: 10.3.2016 11:07

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Rusya'yı topraklarının beşte birini işgal etmekle suçladı.

Margvelashvili, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 4. Küresel Bakü Forumu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin çeşitli işgal girişimlerinden mağdur olduğunu belirtti.

Rusya'nın desteğiyle tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgelerine atıfta bulunan Margvelashvili, "Rusya ülkemizin yüzde 20'sini işgal etti. Vatandaşlarımızdan yüzde 15'i Gürcü oldukları için kendi ülkelerinde göçmen durumuna düştü. Biz, büyük devletlerin baskısı altında yaşamak istemiyoruz. Benzer trajik olayı geçtiğimiz yıl dost ülke Ukrayna'da gördük. Kırım işgal edildi, ülkenin doğusunda savaş başladı. Komşu ülkeler birbirleriyle köprü kurmalı, işbirliği şekillendirmeli ve işgala yol vermemelidir" şeklinde konuştu.

Ülkesinin Türkiye ve Azerbaycan'la birlikte gerçekleştirdiği enerji ve ulaştırma projelerini hatırlatan Margvelashvili, Azerbaycan doğalgazını Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak Güney Gaz Koridoru ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının her üç ülkeye de daha fazla dost kazandıracağını ifade etti.