X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'deki FETÖ okullarında finansal soruşturma derinleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'deki FETÖ okullarında finansal soruşturma derinleştirildi

  • Giriş Tarihi: 24.3.2016 09:52 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 10:00
ABD'deki FETÖ okullarında finansal soruşturma derinleştirildi
ABD'deki FETÖ okullarında finansal soruşturma derinleştirildi

Oklahoma eyaletinde "Paralel Yapı"ya bağlı olduğu iddia edilen okullarla ilgili yapılan denetlemelerde "finansal çarpıklıklar" saptandı ve soruşturma derinleştirildi.

ABD'nin Oklahoma eyaletinde "Paralel Yapı"ya bağlı olduğu öne sürülen okullar hakkındaki denetlemelerde "finansal çarpıklıklar" tespit edildiği ve soruşturmanın derinleştirildiği bildirildi.

Oklahoma eyaletinde "Paralel Yapı"ya bağlı olarak faaliyet gösterdiği iddia edilen Sky Vakfı ile vakfa bağlı Dove Sözleşmeli (Charter) Okulları hakkında hazırladığı raporda eyalet müfettişi Gary Jones, önemli "finansal çarpıklıklara" ulaştığını açıkladı.

FETÖ'NÜN SAVCISI CELAL KARA'YA YAKALAMA KARARI

Yerel medyada çıkan haberlere göre, eyaletin en büyük iki şehri Oklahoma City ile Tulsa'da, Dove Charter Okulları adı altında ve Sky Vakfı'na bağlı olarak faaliyet gösteren okullarla ilgili 2012-2014 yılları arasını kapsayan soruşturma raporunda Jones, vakıf ile okullar arasındaki ilişkilerdeki çarpıklığa dikkati çekti.

Rapora göre, normalde okulları desteklemesi için kurulan vakıf, okulların kullandığı binalar için kendisinin ilk kiralamada ödediğinden çok daha fazlasını okullara fatura ederek, bir bakıma bu eğitim kurumlarından gelir elde etti.

Sky Vakfı'nın, Dove Sözleşmeli Okulları'na kiraladığı okul binasını, satın aldığı bedelin 3,1 milyon dolar üzerinde bir bedelle kiraladığını belirten müfettişler, "Satın alınan bedelin üstünde bir bedelle bir yeri kiralamaya devam etmenin meşru bir gerekçesini bulamadık" ifadelerini kullandı.

BİR FETÖ'CÜ ALÇAKLIĞI DAHA!

Mali soruşturmayı yapan müfettiş Jones, "Normalde okulları desteklemesi gereken vakıf iken, burada tersinden okulların vakfı beslediği görülüyor" dedi. Soruşturmada sadece son iki yıla bakılabildiğini kaydeden Jones, daha önceki yıllarla ilgili de benzer sorunların olduğunu düşündüğünü belirtti.

Vakfın elde ettiği bu ekstra gelirle ne yaptığının ise soruşturmanın sonraki aşamalarında ortaya çıkması bekleniyor.

Müfettişlerin raporunda Sky Vakfı'nın, Houston'da faaliyet gösteren "Paralel Yapı"ya bağlı Harmony Devlet Okulları'nın bir bilim fuarına 175 bin dolar destek vererek sponsor olduğu ancak Dove Sözleşmeli Okulları'ndan hiçbir öğrencinin bu fuara katılmadığı tespiti de yer aldı.

Kendi öğrencilerinin yer almadığı bir bilim etkinliğine bu denli yüklü bir destekle bir vakfın sponsor olmasını müfettişler "kabul edilemez ve Oklahoma yasalarına aykırı" olarak tanımladı.

Oklahoma'daki bu soruşturmanın, FBI'ın ABD'deki "Paralel Yapı" okullarına yönelik 2014 yılında başlattığı soruşturmanın bir parçası olduğu kaydediliyor.

"SORULAR FETÖ BAĞINA GÖRE DAĞITILDI"

FBI soruşturmasının ilk ayağında "Paralel Yapı"ya ait Chicago'daki Concept Okulları adı altındaki 30 sözleşmeli okulun, 2003 ile 2013 yılları arasında 5 milyon dolardan fazla devlet desteğini kendi üyelerine aktararak usulsüzlük yaptığı iddia edilmişti. İlk etapta 3 eyalette başlatılan soruşturma süreci devam ediyor.

Geçen yıl kasım ayında da ABD Kongre üyesi Raul Grijalva, ABD Eğitim Bakanı Arne Duncan'a mektup göndererek, "Paralel Yapı" ile bağlantılı okullar hakkında yürütülen soruşturmalarla ilgili rapor talep etmiş, konu bu vesileyle Kongre'nin de gündemine gelmişti.

ABD'de son dönemde, "charter okulları" olarak bilinen sözleşmeli okulların, devletten aldığı fonlardan haksız kazanç elde etmeleri yeni bir tartışma konusu olarak sık sık gündeme geliyor.

"Paralel Yapı"nın bu ülkedeki sözleşmeli okullar üzerinden haksız kazanç elde ettiğine yönelik şikayet ve soruşturmalara her geçen gün yenileri ekleniyor.

kalan karakter 1000

gonca gonca

yalancıların mumlarının sönmesine az kaldı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.03.2016 18:48
heşdekçi heşdekçi

Bu Amerikalı savcı neden bu zaman kadar Fetö hakkında soruşturma yapmamış.Artık iyice belli oldu 17-25 Aralık darbe girişimlerinde Abd nin parmağı var.Belliki Fetö nün savcılarını yapamadığını bu savcıya havale etmişler ama nafile yakındır RTE den tokatları yemesi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.03.2016 16:58
ssk lı ssk lı

soysuzlar kendileri beslediler kendileri tc den kaçırmadılarmı sizde kendinizi avutursunuz o kanı bozuk abd asla fetoyu tutuklamaz bizede vermez adamların kanı bozuk kanı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 24.03.2016 15:11
asd asd

KAÇINCIYA OKUYORUZ FÖTÖ ŞİMDİ YANDI DİYE AMA ADAM HALA BEDDUA SEANSLARINA DEVAM EDİYO

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır4
cevapla 24.03.2016 12:27
Kaan Kaan

5 yıldır yandı bitti kül oldu gitti hikayesi. Hayır ABD'nin bu adama zarar verecek birşey yapacağına gerçekten inanıyor musunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 24.03.2016 10:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.