Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Hammond 'da

Giriş Tarihi: 29.4.2016 11:04

Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Latin Amerika turu çerçevesinde 'yı ziyaret ediyor.

Ülkeyi 1959 yılından itibaren ilk ziyaret eden Dışişleri Bakanı olan Hammond, temaslarına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Ülkesi ve Küba'nın hükümet sistemleri ile dünyaya bakış açılarının birbirinden çok farklı olduğunu dile getiren İngiliz bakan, "Ancak Küba'nın dikkate değer bir sosyoekonomik değişim evresine girmesiyle birlikte, Birleşik 'ın, Atlantik'in öteki tarafından yeni bağlantılar oluşturmaya hevesli olduğunu, Küba halkı ve hükümetine göstermek için sabırsızlanıyorum." dedi.

Tarihi ziyarette Küba-Birleşik Krallık ikili ilişkilerine odaklanılacağını, bu sebeple, Küba ve Birleşik Krallık'ın birçok alanda yeni iş birliğine adım atacağını duyuran Hammond, "Küba ve Birleşik Krallık, enerji, mali hizmetler, eğitim ve kültür alanlarında, her iki ulusun da çıkarına olacak yeni iş birliği anlaşmaları yapmaya hazır. 1959'daki Küba Devrimi'nden bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk İngiltere Dışişleri Bakanı olarak, Küba'nın mevcut zorluklarına ilişkin ne düşündüğünü ve geleceğini nerede gördüğünü duymak, bir fırsat." diye konuştu.

Ülkeyi ziyareti çerçevesinde Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez ve diğer hükümet liderleriyle görüşmelerde bulunacak olan Hammond'ın, Küba'da yakın zamanda yaşanan sosyal ve ekonomik değişiklikleri, insan hakları, ticaret, yatırım konuları ile Zika virüsü gibi küresel sağlığı tehdit eden unsurlarla mücadeleyi ele alması bekleniyor.

Hammond ayrıca Bahamalar ve Meksika'yı da ziyaret edecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond Küba'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz