X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AB Irak Büyükelçisi Simonet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Büyükelçisi Simonet

  • Giriş Tarihi: 11.5.2016 14:18

Avrupa Birliği () Büyükelçisi Patrick Simonet, ülkede siyasi ve ulusal uzlaşının sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak, sorunların güçle değil diplomatik yöntemlerle çözülmesinden yana olduklarını belirtti.

Simonet, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, hükümetiyle insani yardım ve diğer alanlarda birliğini geliştirmek istediklerini dile getirdi.

"Irak'taki sorunların güçle değil diplomatik ve siyasi yöntemlerle çözülmesinden yanayız" diyen Simonet, ülkedeki tüm siyasi grupların bir araya gelerek sorunları diyalog yoluyla çözmesinin önemini vurguladı.

Simonet, Irak'ta son günlerde yaşanan hükümet karşıtı ayaklanmaları ise "barışçıl" şeklinde nitelendirerek, gösterileri desteklediklerini ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını kul etmediklerini söyledi.

Terör örgütü DAEŞ'le mücadele konusuna da değinen Simonet şunları kaydetti:

"DAEŞ, sadece Irak değil tüm dünya için tehlikedir. Irak'ın istikrarı tüm bölgenin istikrarı demektir. DAEŞ ile yürütülen mücadele önemli ancak yetersizdir. Bunun aynı zamanda siyasi reform ve ulusal uzlaşıya ihtiyacı var."

Simonet, terörle mücadele kapsamında Irak'a Avrupa'dan yabancı terörist akınının durdurulması için de çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.