'dan Rusya'ya sert uyarı

Giriş Tarihi: 15.6.2016 13:04
NATO'dan Rusya'ya sert uyarı

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki Karargahında gerçekleştirilen, NATO Savunma Bakanları toplantısının ikinci gününde, NATO- Komisyonu toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, açıklamasında "Rusya’ya, Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmayı bırakma çağrısında bulunuyoruz. Rusya, militanlara desteğini kesmeli ve güçlerini ve askeri ekipmanını Ukrayna topraklarından geri çekmeli" dedi.

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya'ya, 'yı istikrarsızlaştırmayı bırakma çağrısında bulunuyoruz. Rusya, militanlara desteğini kesmeli ve güçlerini ve askeri ekipmanını Ukrayna topraklarından geri çekmeli." dedi. Stoltenberg, Brüksel'deki Karargahında gerçekleştirilen, NATO Savunma Bakanları toplantısının ikinci gününde, NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulundu.

MOLDOVA'DAN 'RUSYA YAPTIRIM' ÇAĞRISI

NATO-Ukrayna Komisyonunda güvenlik, reform ve NATO desteklerinin görüşüldüğünü söyleyen Stoltenberg, "Doğu Ukrayna'da Rusya'nın eylemlerinin neden olduğu durum kaygı vermeye devam ediyor. Ateşkes ihlalleri her gün devam ediyor. Gözlemcilerin görevlerini yapmaları engelleniyor." diye konuştu. Stoltenberg, Ukrayna'da sürdürülebilir çözüm için tüm tarafların acilen Minsk anlaşmasını tam anlamıyla uygulaması gerektiğini ifade etti. Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne NATO'nun desteğinin sabit biçimde devam ettiğine dikkati çeken Stoltenberg, "Müttefikler, Kırım'ın yasa dışı ve gayri meşru şekilde ilhak edilmesini tanımıyor ve tanımayacak. Rusya'ya, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmayı bırakma çağrısında bulunuyoruz. Rusya, militanlara desteğini kesmeli ve güçlerini ve askeri ekipmanını Ukrayna topraklarından geri çekmeli." değerlendirmesinde bulundu. Stoltenberg, Rusya'nın eylemleri nedeniyle NATO'nun Ukrayna'ya desteğini arttırdığını belirterek, özellikle 2014 yılından itibaren NATO'nun Ukrayna'yla politik ve pratik angajmanın eşi benzeri olmadığını kaydetti.

NATO'DAN RUSYA'YA GÖVDE GÖSTERİSİ

Savunma Bakanlarının Ukrayna için Kapsayıcı Destek Paketi'ni onayladığını vurgulayan Stoltenberg, bu paketle, Ukrayna'nın daha etkili ve verimli savunma ve güvenlik yapıları oluşturmasına yardım etmenin amaçlandığını bildirdi. Stoltenberg, önümüzdeki ay yapılacak NATO Varşova Zirvesi'ne Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun da katılacağını, bu seviyede bir toplantıya Ukrayna'nın katılacak olmasının NATO'nun Ukrayna'nın istikrarına ve güvenliğine sadakatinin açık bir simgesi olduğunu söyledi.

3 BİN UKRAYNA POLİSİ TÜRKİYE'YE GELİYOR

ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Rusya'ya sert uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz