Merkel'den çıkışı!

Giriş Tarihi: 5.7.2016 19:40 Güncelleme Tarihi: 5.7.2016 19:46
Merkel'den İngiltere çıkışı!

Almanya Başbakanı Merkel, "Biz şimdiden 4 adımı önceden düşünemeyiz. 'de ne olacağını ve ne zaman söz konusu başvuruyu yapacağını beklememiz lazım." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) konusunda bu ülkenin Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesi uyarınca AB'den ayrılma başvurusunda bulunması gerektiğini, daha sonra diğer adımların konuşulabileceğini söyledi.

Merkel, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ile başkent Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, 'de gerçekleştirilen referandumun sonucuna üzüldüğünü yineleyerek, şimdi "27 ülkeli AB" olarak yola devam edeceklerini belirtti.

ile AB arasındaki ilişkilerin gelecekte nasıl olacağını İngiltere'nin düşünmesi gerektiğini vurgulayan Angela Merkel, İngiltere'nin ilk önce Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesine göre AB'den çıkmak için başvuruda bulunması gerektiğini anımsattı.

Daha sonra bir müzakere sürecinin olacağına işaret eden Merkel, "Biz şimdiden 4 adımı önceden düşünemeyiz. İngiltere'de ne olacağını ve ne zaman söz konusu başvuruyu yapacağını beklememiz lazım." dedi.

MACARİSTAN'DA YAPILACAK REFERANDUM

Almanya Başbakanı Merkel, Macaristan'da 2 Ekim'de yapılacak halk oylamasına ilişkin de bu ülkede bugün bir referandum tarihinin açıklandığını belirtti.

Burada sorulacak soruyla mevcut hükümetin sığınmacı politikalarına bir cevabın çıkacağını ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın sığınmacılara ilişkin görüşünün de bilindiğini ifade eden Angela Merkel, bu açıdan referandumdan dolayı halihazırdaki durumun değişmesini beklemediğini kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'den İngiltere çıkışı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz