X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AB sığınmacıları "yerleştiremedi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

sığınmacıları "yerleştiremedi"

  • Giriş Tarihi: 13.7.2016 17:06
AB sığınmacıları "yerleştiremedi"
AB sığınmacıları yerleştiremedi

Avrupa Birliği (), İtalya ve Yunanistan’daki sığınmacıları yeniden yerleştirmede hedeflerinin çok gerisinde kaldı.

Komisyonu, sığınmacıların üye devletlere yerleştirilmesini değerlendiren 5'inci raporunu yayınladı.

Raporda, 11 Temmuz itibariyle toplam 843 sığınmacının İtalya'dan, 2 bin 213 sığınmacının da Yunanistan'dan diğer birlik üyesi ülkelere yerleştirildiği belirtilerek üye ülkelerin yeniden yerleştirme çabalarına hız vermesi çağrısı yapıldı.

AB ülkeleri daha önce İtalya ve Yunanistan'dan 160 bin sığınmacının Eylül 2017'ye kadar yerleştirilmesini karara bağlamıştı.

AB'nin, 2015 temmuz ayında açıklanan bir başka yeniden yerleştirme planı çerçevesinde ise 22 bin 504 sığınmacının AB ülkelerine doğrudan yerleştirilmesi planlanırken, bu şekilde , Lübnan ve Ürdün'den toplam sadece 8 bin 268 sığınmacı AB ülkelerine gönderildi.

- 'den 802 sığınmacı gönderildi

Ayrıca, Türkiye ve AB arasında 18 Mart'ta varılan mutabakatla, 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'den "1'e 1 plan" çerçevesinde toplam 802 Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirildiği açıklandı.

Bu ülkeler, Almanya, Finlandiya, Litvanya, Hollanda, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Letonya ve İspanya olarak sıralandı. AB, bu yıl Türkiye'den 72 bin Suriyeli sığınmacı alma taahhüdünde bulunmuştu.

Türkiye-AB mutabakatının bir etkisi olarak Yunanistan'a giden sığınmacıların sayısının büyük ölçüde düştüğü kaydedilen raporda, Yunanistan'a 11 Haziran-14 Temmuz arasında toplam bin 694 sığınmacının ulaştığı, İtalya'ya ise aynı dönemde 24 bin 977 sığınmacının vardığı kaydedildi.

.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.