'den kamyon üreticilerine rekor ceza

Giriş Tarihi: 19.7.2016 15:32 Güncelleme Tarihi: 19.7.2016 15:33
AB'den kamyon üreticilerine rekor ceza

Avrupa Birliği (), kamyon üreten firmalara kartel oluşturdukları gerekçesiyle 2,93 milyar avro cezası verdi.

Komisyonu, kamyon üreticisi MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco, DAF şirketlerinin kartel oluşturarak tekel yasalarını ihlal ettiğini belirledi.

Avrupa'da faaliyet gösteren bu kamyon üreticilerinin, 14 yıl boyunca fiyatlar ve emisyon kontrol teknolojileri uygulaması konularında, aralarında anlaşmalar yaptıkları ortaya çıkarıldı. Bu nedenle şirketlere toplam 2 milyar 926 milyon 499 bin avroyla AB'de kartel incelemesi sonrası verilen en yüksek cezası uygulandı.

"Rekabet edeceklerine kartel kurdular"

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, konuyla ilgili, "Bugün ciddi bir kural ihlali nedeniyle rekor seviyede cezalar verdik. Avrupa yollarında 30 milyonun üzerinde kamyon var. MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco ve DAF Avrupa'da orta ve ağır kamyonların onda dokuzunu üretiyor. Bu firmalar, 14 yıl boyunca rekabet edeceklerine kartel kurdular ve bu kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Daimler 1 milyar 8 milyon 766 bin avro, Volvo/Reanult 670 milyon 448 bin avro, Iveco 494 milyon 606 bin avro, DAF 752 milyon 679 bin avro cezası aldı. MAN firmasına ise AB Komisyonunun incelemesine yardımcı olduğu gerekçesiyle para cezası verilmedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den kamyon üreticilerine rekor ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz