X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fransa, Musul’da DEAŞ’ı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

, Musul’da DEAŞ’ı vurdu

  • Giriş Tarihi: 1.10.2016
Fransa, Musul’da DEAŞ’ı vurdu
Fransa, Musul’da DEAŞ’ı vurdu

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, ’ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ’tan geri almak için hazırlıklarını hızlandırırken, savaş gemisinden ilk kez bölgedeki militanlar vuruldu

Terör örgütü DEAŞ'ın Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu 'ın Musul kentini geri almak için hazırlıklar hızlandırıldı. Son olarak , Akdeniz'deki Charles de Gaulle uçak gemisinden kalkan Rafale savaş uçakları ile Musul'daki DEAŞ hedeflerine saldırı düzenledi. basınında yer alan bilgilerde, hava saldırılarının sabah saatlerinde 8 Rafale uçağı tarafından yapıldığı bildirildi. 24 Rafale uçağı taşıyan Charles de Gaulle, eylül başında bölgeye gönderilmişti. Fransa Ocak 2015'te Paris'te 12 kişinin öldüğü Charlie Hebdo saldırılarının ardından Irak ve Suriye'deki DEAŞ hedeflerine yönelik koalisyon operasyonlarına katılmıştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin Musul'dan DEAŞ'ı çıkarmak için önümüzdeki günlerde kara operasyonu düzenlemek için hazırlıklar yaptığı açıklanmıştı. Bu kapsamda ABD, Irak'taki 4 bin 600 askerine ek olarak 600 asker daha göndermişti. ABD'nin dışında Fransa'nın da Irak'ta peşmerge güçlerini eğiten 500 askeri bulunuyor. ABD'li askeri yetkililer ise Musul operasyonu öncesi DEAŞ'ın kentte 3 bin ila 4 bin 500 militanını bıraktığını duyurdu. Musul'a düzenlenecek kara operasyonunu peşmergenin güçleri yapacak.

1 MİLYON KİŞİ KAÇABİLİR
Öte yandan Bileşmiş Milletler (BM), Irak ordusunun Musul'u elinde tutan DEAŞ örgütüne karşı başlatması beklenen saldırı sırasında bir milyondan fazla kişinin kentten kaçabileceğini ve bunların 400 bin kadarını barındırma imkanına sahip olmadıklarını açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Irak Başkanı Bruno Geddo, en erken bu ay, en geç de yıl sonuna kadar başlamasının beklendiğini söyledi.