ARKADAŞINA GÖNDER Santos Nobel Barış Ödülü'nü halkına ithaf etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Santos Nobel Ödülü'nü halkına ithaf etti

  • Giriş Tarihi: 7.10.2016 16:26
Santos Nobel Barış Ödülü'nü halkına ithaf etti
Santos Nobel Barış Ödülü'nü halkına ithaf etti

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Nobel Ödülü'nü aldığı için onur duyduğunu ve bu ödülü Kolombiya halkına ithaf ettiğini söyledi.

Nobel Komitesine telekonferans yoluyla bağlanan Santos, "Bu ödülü almaktan mutluluk duyuyorum. Bu ödülü halkım adına alıyorum. halkı bu savaşta gerçekten çok çekti." ifadelerini kullandı.

Santos, Nobel Ödülü'nün halkın "barış" için bir araya gelmesi konusunda önemli bir teşvik olduğunun altını çizdi.

Norveç Nobel Komitesi, bu yılki Barış Ödülü'nü ülkesindeki 50 yıllık iç savaşı sona erdirmek için çaba harcayan Kolombiya Devlet Başkanı Santos'a verdi.

Komiteden yapılan açıklamada, "Bu yılki Barış Ödülü'ne, ülkesinde 50 yıldan uzun süren ve en az 220 bin kişinin yaşamını yitirmesine ve 6 milyon kişinin de yerlerinden olmasına neden olan iç savaşı sona erdirmek için kararlı bir biçimde çaba harcayan Devlet Başkanı Santos layık görüldü. Ödül, aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Devlet Başkanı Santos'un Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında barış anlaşmasıyla sonuçlanan görüşmeleri başlattığına ve barış sürecinde ilerleme kaydedilmesi için sürekli çaba harcadığına işaret edildi.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 4 yıldır Küba'da süren ve barış anlaşmasıyla sonuçlanan müzakereler çerçevesinde taraflar, 29 Ağustos'ta ateşkes ilan etmişti. Barış anlaşmasıyla ateşkesin kalıcı olması öngörülüyordu. Ülkede 52 yıldır süren ve 220 bin kişinin ölümüne yol açan çatışmaları bitirmesi öngörülen barış anlaşması, 2 Ekim'de yapılan referandumda yüzde 50,2'lik bir oranla reddedilmişti. Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin başını çektiği "hayır" taraftarları, anlaşmayla FARC'a çok fazla taviz verildiğini savunmuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.