X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Almanya Dışişleri Bakanlığından ABD-Rusya gerginliğine dair açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Almanya Dışişleri Bakanlığından ABD-Rusya gerginliğine dair açıklama

  • Giriş Tarihi: 8.10.2016 12:19
Almanya Dışişleri Bakanlığından ABD-Rusya gerginliğine dair açıklama
Almanya Dışişleri Bakanlığından ABD-Rusya gerginliğine dair açıklama

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, krizi sebebiyle ABD ile Rusya arasındaki gerilimin üst seviyeye çıktığını ve bunun soğuk savaş döneminden bile daha tehlikeli olduğunu belirtti

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, sorunu nedeniyle ABD ve Rusya arasında gerginleşen durumun soğuk savaş döneminden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Gelinen durumu Bild gazetesine değerlendiren Steinmeier, Ukrayna krizi, siber savaş, nükleer silahlar konusunda azalan iş birliği ve özellikle krizi nedeniyle ABD ve Rusya arasında gerilimin üst seviyeye çıktığına dikkat çekti.

Gerginliğin sürmesi durumunda yeniden iki süper güç arasındaki çatışmalı döneme girilmesi tehlikesinin bulunduğu uyarısında bulunan Steinmeier, bunun eski soğuk savaş dönemindeki gibi olacağını düşünmenin büyük bir yanılsama olacağını kaydetti.

Yeni dönemin çok daha tehlikeli olduğunu belirten Alman Dışişleri Bakanı, eskiden iki kutuplu dünyada Moskova ve Washington'un birbirlerinin kırmızı çizgilerine saygı gösterdikleri hatırlattı. Steinmeier, yaşanan çok sayıdaki bölgesel çatışmanın dünyayı daha az öngörülebilir hale getirdiğini söyledi.

"DELİLİĞE SON VERİLMELİ"

Yaşanan hayalkırıklığı ve taraflar arasındaki güvensizliğe rağmen Suriye'de bir deliliğe son vermek için yollar aranmasının önemine işaret eden Steinmeier, ABD ve Rusya'nın görüşmeleri kesmemesi gerektiğini belirtti.

Halep'te yardım bekleyenlere gerekli yardımların acilen ulaştırılması için Suriye rejimine destek veren Rusya'ya büyük görev düştüğünü de vurgulayan Steinmeier, "Rusya ağırlığını koyabilir ve bunu yapmalıdır. Yerel aktörler de Halep'te savaşan güçler üzerindeki nüfuzunu kullanmalıdır" dedi.