X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İbadi'den DEAŞ açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İbadi'den DEAŞ açıklaması

  • Giriş Tarihi: 15.10.2016 12:27 Güncelleme Tarihi: 15.10.2016 12:28
İbadi'den DEAŞ açıklaması
İbadi'den DEAŞ açıklaması

Başbakanı İbadi, ülkesinde DEAŞ'ın ortadan kaldırılması için son sürece girildiğini söyledi. İbadi, başta olmak üzere tüm komşu ülkelerle içinde yaşamak istediklerini belirtti.

Başbakanı Haydar el İbadi, terör örgütü DEAŞ'ın ülkede tamamen ortadan kaldırılmasının son sürecine girildiğini söyledi.

İbadi, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Kerkük'ün Havice ilçesinin geri alınması için yapılan hazırlıkları yerinde görmek üzere kente geldi.
Kentteki güvenlik güçleri ve Haşdi Şabi (Şii milis gücü) komutanlarıyla bir süre görüştükten sonra Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ile bir araya gelen Başbakan İbadi, daha sonra basın toplantısı düzenledi.
Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin Musul'u kurtarma operasyonuna çok yakın olduğunu belirten Haydar el İbadi, "Irak'ta DEAŞ'ın ortadan kaldırılmasının son sürecine girildi." dedi.

"BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ"

DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice ilçesinin geri alınması için de tüm hazırlıkların yapıldığını kaydeden İbadi, ilçenin en kısa sürede kurtarılacağını aktardı.
Irak olarak bölgedeki ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istediklerini de dile getiren Başbakan İbadi, " başta olmak üzere tüm komşu ülkelerle içinde yaşamak istiyoruz. Kimsenin topraklarında gözümüz yok" diye konuştu.

Şİİ MİLİSLERDEN İHLALLER

Irak'ta, İran'a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar, Tikrit, Diyala, Bağdat'a bağlı Garma, Babil'e bağlı Curf en-Nasır, Enbar'a bağlı Saklaviyye ve Felluce'deki operasyonlar sırasında Sünni sivillere karşı toplu infaz, işkence ve kaçırma eylemleri gibi insan hakları ihlalinde bulunmuştu.

Bölgeye gelen insan hakları dernekleri tarafından da belgelenen Şii milislerin ihlalleri, Sünnilerin büyük kaygısına neden olsa da Bağdat yönetimi tarafından örtbas edildi.