X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası

  • Giriş Tarihi: 28.11.2016 17:14
Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası
Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası

Avusturya parlamentosunun skandal kararının ardından, Almanya’nın silah üreticilerinden Heckler & Koch’un da Türkiye’ye silah satışında ambargo uygulayacağı iddia edildi

Alman basınının adı açıklanmayan şirket yetkililerine dayandırdığı haberlere göre, strateji değişikliğine giden Heckler& Koch, gelecekte sadece NATO ülkeleri, NATO ile yakın ilişkisi olan ülkeler, demokratik ve yolsuzluğun olmadığı ülkelere silah satacak.

TÜRKİYE SARI LİSTEDE

Heckler& Koch'un silah satılabilecek ülkeleri demokrasi ve yolsuzluk gibi kriterlere göre sınıflandırdığı "yeşil listeye" aldığı belirtilirken, Suudi arabistan, Meksiko, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin bu listenin dışında kaldığı için gelecekte silah satılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Türkiye'yi bu çerçevede sarı listeye aldığı kaydedilen şirketin, gelecekte Türkiye'ye de silah satmak istemediği öne sürüldü. Heckler & Koch'un bu ülkelere silah satışı konusunda Alman hükümetinden izin almakta zorlandığı için strateji değişikliğine gittiği belirtiliyor. Daha önceden yapılan anlaşmalar çerçevesinde yapılan satışların ise yerine getirileceği öğrenildi.