X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yarımada'nın geleceği için buluştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yarımada'nın geleceği için buluştular

  • Giriş Tarihi: 23.9.2013

Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Güzelbahçe ilçelerini kapsayan Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi bilgilendirme toplantısı İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yapıldı. Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu'nun üstlendiği toplantıda; Prof. Dr. Murat Boyacı, Prof Dr. Hüsnü Ekan, Prof. Dr. Alper Baba, Prof. Dr. Adnan Kaplan, Doç. Dr. Semahat Özdemir, Dr. Zeynep Durmuş Arsan ve Yusuf Kurucu yarımadanın sosyolojik, ekonomik, coğrafi, tarımsal ve tarihi zenginlikleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

KALKINMANIN KALDIRACI
İZKA
Genel Sekreter Vekili Sibel Ersin, Yarımada'nın İzmir'in kalkınmasında kaldıraç görevi yaptığını belirtti, "İZKA'nın amacı bölge ile ilgili yapılmış tüm çalışmaların derlenmesi, mevcut durum analizinin gerçekleştirilmesi ve elde edilen bilgilerin somut proje önerilerine dönüştürülerek hayata geçirilmesidir. 10 yıllık 2014-2023 taslak İzmir Bölge Planı'na uygun olarak Yarımadanın gelecek 10 yılına ilişkin ana tema, proje ve olayların sosyal, ekonomik, politik, ekolojik, teknolojik trendlerin tespiti gerçekleştirilecektir" diye konuştu. Toplantıda gerek tarihi, gerekse kültürel ve coğrafi güzelliklere sahip olan Yarımada'da farklı yaklaşımlarla, turizmin yıl boyu yapılması gerektiği belirtildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.