X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İyi tarım yapanlara sertifika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İyi tarım yapanlara sertifika

  • Giriş Tarihi: 8.11.2013 13:51

Buharkent Savcıllı köyünde iyi tarım uygulamaları sertifika töreni gerçekleştirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nce yürütülmekte olan ''İyi Tarım Uygulamalarının Kontrolü ve Yaygınlaştırılması'' projesi kapsamında Buharkent ilçesinde üreticilere sertifikaları dağıtıldı.

Aydın Valiliği İl Özel İdare kaynaklarından desteklenerek, 791 alanda ve 42 incir üreticisi ile Ziraat Odası bünyesinde İyi Tarım sistemine başlanmış olup; 2013 üretim sezonu boyunca üreticilere İyi Tarım sisteminin amaçları ve faydalarının konu edildiği bilgi ve eğitimler verildi.

İyi Tarım Uygulamalarının bitkinin toprağa ekiminden önceki süreçten işlenmiş nihai ürüne kadar sertifikalandırılmış tarımsal üretim sürecini kapsadığını belirten Aydın Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 'Ayni zamanda iyi tarım uygulamasına toprak analizi ile başlanılıp kontrollü gübre, reçeteli ilaç kullanımı ve tüm uygulamaların kayıt altına alınması nedeniyle çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir. Aydın ili iyi tarım uygulaması yapılan illerle kıyaslandığında 70 bin alan ile Adana'dan sonra 2. sırada, 425 üretici ile 1. sırada bulunmaktadır' şeklinde konuştu.

Buharkent Savcıllı köyünde Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Buharkent Ziraat Odası Başkanlığınca organize edilen sertifika dağıtım törenine İlçe Kaymakamı Cemil Öztürk, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız ve Buharkent Belediye Başkanı Yusuf Vural katılarak üreticilere 'İyi Tarım Sertifikaları' dağıtıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.