Balıkta sıkıntı yok çekinmeden yiyin

Giriş Tarihi: 8.10.2014

Körfezde zehirli kimyasal maddeler kullanılarak balık avlandığı ve bunların vatandaşa satıldığı iddiasına balıkçılardan açıklama geldi

Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, İzmir Körfezi'nde ilaçla ve kimyasal maddelerle balık tutulup satıldığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, "Yasa dışı kazanç elde etmeye çalışan birkaç kendini bilmezin yaptığını genele mal edemezsiniz.

DENETLENİYOR

Gırgırla, ağla balık avlayan hiçbir balıkçı bunu yapmıyor. Vatandaşlar gönül rahatlığı ile balık yiyebilir" dedi. Çakan, açıklamayı yapan kooperatif başkanı Ahmet Yapıcı'nın, balıkçıları kast etmediğini kendilerine bildirdiğini aktardı. Çakan, zehirli balık söylentisinin hem sektöre zarar vereceğini, hem de vatandaşların ucuz balık yiyememesine mal olacağını belirtti. İzmir Körfezi'nde şu anda açık su avcılığının yasak olduğunu da hatırlatan Çakan, şöyle devam etti: "İzmir Balık Hali'nde satılan balıklar Tarım İl Müdürlüğü'nce denetleniyor. Vatandaşın yediği balıkta ilaç, kimyasal olmaz. Şu anda tam sezonun içindeyiz. Üstelik son derece bereketli bir yıl yaşıyoruz. Lüfer var, palamut var. Bol bol hamsi var, sardalye var. Fiyatlar yarı yarıya düştü. Yani vatandaşımızın tam balık yiyeceği zaman. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla balık yiyebilirler. Hiçbir şekilde yedikleri balıkta o balıkları tutmak için kullanılmış bir kimsayal madde, bitkisel ilaç veya başka bir şey olamaz. Hepsi ağlarla tutulmuş, sağlıklı balıklar, vatandaşlarımız rahat olsun." Gırgırcılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy da üyelerinin insan sağlığını tehliyeke sokacak yöntemlere başvurmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkta sıkıntı yok çekinmeden yiyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz