X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 250 bin sözleşmeliye tayin hakkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

250 bin sözleşmeliye tayin hakkı

  • Giriş Tarihi: 1.6.2011

Torba Yasa ile birçok hak elde eden 250 bin sözleşmeli personele tayin hakkı doğuyor. Böylece 100 bin öğretmen kadrolu olacak. Doğu ve Güneydoğu'da açık oluşmaması için formül aranıyor

Başbakan Erdoğan'ın kadro sözü verdiği 250 bin sözleşmeli personelin gözü hükümete çevrildi. Torba Yasa ile sendikalı olma, çocuk yardımı gibi sosyal haklara kavuşan sözleşmeli personel tayin de isteyebilecek. Böylece kadrolu ve sözleşmeli öğretmen, sağlık personeli arasındaki özlük hakları açısından oluşan farklar da ortadan kalkacak. Okullarda ikiye ayrılan öğretmen odaları da birleşecek.

FORMÜL ARANIYOR

Sözleşmeli personelin kadroya alınması ile birlikte özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki hizmetlerin aksamaması için formül aranıyor. Çünkü sözleşmeli personelin önemli bölümü bu bölgede görev yapıyor. Sabit kadroya alındığında hastalık, eş durumu ve benzeri nedenlerle batıya tayin talebinin artması ve hizmetlerin aksaması endişe yaratıyor ve bunun aşılması için çözüm aranıyor. Çalışma Bakanlığı bu endişesini de Başbakanlığa iletti. Bakanlık, kadro verilmesi ile birlikte tayinlerin artmaması için kademeli geçiş yönünde bir çalışma yürütüyor. Bu arada sözleşmeli personelin kadroya alınabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Hükümete tanınan kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinde bununla ilgili bir hüküm bulunmuyor. Seçim öncesi kadro çalışmalarının tamamlanıp, yasal düzenlemenin de temmuzda toplanması beklenen yeni Meclis tarafından yapılması bekleniyor.

GÖZLER BAKAN DİNÇER'DE

Başbakan Erdoğan'ın "Seçim öncesi o işi bitirmeyi arzuluyoruz. Yetiştirebilirsek bir iki gün içinde bunu çıkarabiliriz" sözlerinin ardından gözler gerekli düzenlemeyi yapacak olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlık, yaklaşık yarısını öğretmenlerin oluşturduğu sözleşmeli personelin kadro beklentisine yanıt vermek için kolları sıvadı.

Sözleşmeli personel: Derdimize çare olun
Kadro isteyen sözleşmeli personel Başbakanlığı mektup yağmuruna tuttu. İşte, sözleşmeli bir öğretmenin Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektuptan satır başları; "Sayın Başbakanım, ben 5 yıldır üçüncü hizmet bölgesinde çok zor şartlarda sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorum. Bu süre içinde evlendim. Eşim ev hanımı. Bir de çocuğumuz oldu ellerinizden öper. 5 senedir aynı şartlar altında yaşamaktayız. Hiçbir sosyal aktivitemiz yok. Çocuğumuzun geleceği için hiçbir hazırlık yapamıyoruz. Ben sözünüze güveniyorum. Sorduğumuz hukukçu arkadaşlar alınan yetki yasasının buna imkân verdiğini belirtiyorlar. Biz size güveniyoruz ve kamuda, halk arasında 2. sınıf muamelesine tabi tutulmaktan kurtulmak istiyoruz."

kalan karakter 1000

hayallerimveaşkım hayallerimveaşkım

onlar erdi muradına da, halk eğitimde yıllardır usta öğreticilik yapanlara da kadro verseler ve hatırlasalar iyi olacak. sayın medyaya sesleniyorum,; Sayın Başbakana bu durumu ulaştırmanızı istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.06.2011 01:33
fatih fatih

başbakanımız bir tane tabi verdiği sözü tuttu. helal olsun size saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 05.06.2011 19:17
zehra zehra

bizim başbakanımız 1 tane ya.ben ona güveniyorum şahsen.inşallah kadromuzuda verecek hayırlısıyla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.06.2011 16:21
bartocan bartocan

size güveniyoruz sayın başbakanım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.06.2011 00:15
sevgi sevgi

başbakanım oyumuzu size verdik geldiginizden beri iktidara şu an kadro bekleyen ögretmenim hizmet yılı hizmet puanı baz alınarak verin kadromuzu aglatmayın artık ne olur bizleri. devamlı aglıyoruz gülerek bizde kadroluyuz diyerek gururla görev yapmak istiyoruz.SAYGILAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 01.06.2011 23:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.