X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dinçer'den "okula başlama yaşı" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dinçer'den "okula başlama yaşı" açıklaması

  • Giriş Tarihi: 9.4.2012 13:52 Güncelleme Tarihi: 9.4.2012 13:53

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okula başlama yaşıyla ilgili olarak, ''Hazırlayacağımız yönetmelikle birlikte 72 ayı üst limit olarak belirleyeceğiz ama hangi ayın alt limit olacağını yönetmelikle ilan ettikten sonra alt limit olarak belirlenen aydan çocukları okula alacağız. Zorunlu olarak alacağız. Onun dışındakileri velilerin tercihine bırakacağız'' dedi.

Dinçer, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ilköğretim 5'inci sınıf öğrencileri için hazırladığı ''Ticaretin Efsanesi'' adlı kitabın tanıtım toplantısında soruları cevapladı.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunla okula başlama yaşının zihinlerde karışıklık yarattığına ilişkin bir soruya karşılık Dinçer, kanunun 60 ile 72 ay arasındaki çocukların okula başlayabilmeleri için yetki verdiğini söyledi.

Dinçer, zaten 72 ay ile 84 ay arasındaki çocukların da bu yıl okula başlayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''O açıdan hiç tereddüte gerek yok. Biz okul kayıt zamanı gelmeden önce hangi aydan itibaren çocuklarımızın kaydını yapacağımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Dolayısıyla yaş ve ayla ilgili tartışmalar konusunda şimdiden birtakım tereddütler yaşamaya gerek yok. Biz tüm dünyadaki uygulamalara, şu anda Türkiye'deki derslik sayısına, öğretmenimizin özelliklerine, çocuklarımızın durumuna ve müfredat programıyla ilgili yapacağımız değişikliklere bakarak, hepsiyle uyumlu bir açıklamayı önümüzdeki dönemlerde yapacağız. Biz bu yaşla ilgili geçiş sürecini sağlarken mümkün olduğu kadar sorun çıkarmadan, çocuklarımızı ve ailelerimizi tedirgin etmeden, sağlıklı ve problemsiz bir geçişi sağlayacak türden çalışma yapacağız. Herkes emin olmalı ki tüm ailelerin çocuklarını kendi çocuklarımız gibi görüp, şimdiye kadar nasıl yürütüyorsak aynı şekilde yürütmeye devam edeceğiz.''

''Bir şey söylemeye çekinmeye başladım''

Bakan Dinçer, cuma günleri Kur'an-ı Kerim dersleriyle ilgili açıklamasına ilişkin soru üzerine, bu konularda aslında bir karardan bahsetmediğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Lütfen herhangi bir şeyi söylerken o söylediğim ifadenin bir önceki cümlesine veya bir sonraki cümlesine bakınız. Ben sadece o meseleyi anlatırken yüksek sesle düşündüğümü ifade ettim, bir karardan bahsetmedim. Şunu söyleyeyim, artık meseleyi öyle ele alıyorsunuz ki ben hakikaten bir şey söylemeye çekinmeye başladım size. Sırf kamuoyunun ilgisini çekebilmek için bazen atılan başlıklar bizim söylediklerimizden çok farklı anlam içermeye başlıyor. Şunu söylemeliyim, ben okullarımızda Kur'an-ı Kerim dersi veya alınacak din dersleriyle ilgili olarak çocukların birbirinden ayrışmasını sağlayacak ve mahalle baskısı gibi türden birtakım sorunları çağrıştıracak bir uygulamadan imtina edeceğimi söyledim ve tekrar bunu söylüyorum. Başka bir şey söylemiyorum size. Çünkü ben cuma günü meselesini ifade ettiğimde bu cuma günü 'mesela' diye açıkladığım bir tarzı vardı ama ertesi gün o mesela kısmı yoktu açıklamalarda. Şu an tekrar söylüyorum, biz Kur'an-ı Kerim derslerini, din derslerini okulumuzda işlemeye başladığımızda mahalle baskısını ima edecek veya bu tür sonuçları doğuracak veya çocuklarımızı birbirinden ayrıştıracak bir uygulama yapmamaya özen göstereceğiz. Benim söylediğim şey bu, bunun dışında herhangi bir şey söylemiyorum.''

Okul öncesi eğitimin bu vesileyle tartışmaya açılmasını da anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Dinçer, ''Okul öncesi eğitime dair biz bir karar vermedik ki bugüne kadar. Okul öncesi eğitim olacak ve yine tıpkı bundan önce olduğu gibi okul öncesi eğitim için de çocuklarımızı eğitime alabilmek amacıyla yüzde 100 okullaştırmak için çaba sarf edeceğiz'' diye konuştu.

Bakan Dinçer, yüzde 100 okullaşma amacıyla şimdiye kadar 60-72 ay arasındaki çocukları okul öncesine aldıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

''Ancak 36 ile 72 ay arasındaki çocuklarımızı da kabul ediyorduk veli getirdiği takdirde. Şimdi yine 36 ile 60 ay arasındaki çocuklarımızı kabul edeceğiz ama 48 ile 60 ay arasındaki çocuklarımız için de yüzde 100 okullaşmaları için yoğun çaba sarf edeceğiz. Bu açıdan velilerimiz yine şunu bilmeliler, biz hazırlayacağımız yönetmelikle birlikte 72 ayı üst limit olarak belirleyeceğiz ama hangi ayın alt limit olacağını yönetmelikle ilan ettikten sonra alt limit olarak belirlenen aydan çocukları okula alacağız. Zorunlu olarak alacağız. Onun dışındakileri velilerin tercihine bırakacağız. O alt limitin ne olacağını henüz kamuoyuna açık bir şekilde söylemedik, çünkü bununla ilgili henüz kararımız yok.''

kalan karakter 1000

yessko yessko

2007 kasım doğumlu 2007 ocak doğumlu ilşe yanı sınıfta olacak iş mi bu ya 1 yaş var resmen ben erken göndermek istemiyorum bunu kim ayarlayacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 25.04.2012 14:57
sevim sevim

bende katılıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 21.04.2012 21:54
Arife Arife

7 yaşındaki çocukla 5-6 yaşındaki çocukları aynı sınıfa koyacaklar bu çok yanlış hem sınıfdaki ögrenci sayısı artacak hem seviye düşecek ana snıfları ne olacak onunla alakalı bir açıklama yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır0
cevapla 13.04.2012 11:00
zavallı veli zavallı veli

hiç bir şey anlamadım. kaç aylık okula başlamak zorunda?

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 11.04.2012 12:04
bir zavallı daha bir zavallı daha

66-72 AY arası başlamak zorunda.ve bu hesaba göre çocuklar 1 yaşında doğmuş oluyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır3
cevapla 12.04.2012 17:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.